İzmir’de kaçak yapılar hortladı

Seçim öncesi son 4 ay içerisinde Konak'ta 200, Buca'da ise 192 ruhsatsız inşaat tespit edildi

SÜLEYMAN SAĞAT (HABER MERKEZİ)

İzmir'de her seçim döneminde olduğu gibi, 22 Temmuz genel seçimleri öncesinde de af beklentisiyle kaçak yapı yapanların sayısında ciddi bir artış oldu. Türk Ceza Kanunu'nda kaçak yapı sahiplerine hapis cezası verilmesini öngören düzenlemeye bile aldırmayan kaçak inşaatçılar, özellikle varoşlarda konutları yükseltmeye başladı.
İzmir'in en büyük ilçeleri olan Buca'da son dört ayda 192, Konak'ta ise 200 kaçak yapı tespit edildi. Binalarına kaçak kat ekleyenlerin milletvekillerini ve milletvekili adaylarını araya sokarak yıkımdan kurtulmayı hedeflediklerini söyleyen Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, "Milletvekili tanıdık bulup kurtulacaklarını zannedenler buna hiç güvenmesin. Bunun etkili olmayacağını görecekler" dedi.

60'ı yıkıldı
Konak'ta Mart'ta 54, Nisan'da 57, Mayıs'ta 59 kaçak yapı tespit edildi. Haziran'daki kaçak yapı sayısı ise 30'a ulaştı. Buca'da ise Mart ayında 34, Nisan'da 44, Mayıs'ta 91 kaçak yapı tespit edildi. Haziran ayında yapılan kaçakların sayısı ise 23'e ulaştı.
İzmir'de herkesin seçim nedeniyle kaçak yapıların affedileceği beklentisi içine girdiğini, bu nedenle belediyelerin yasal işlem yapmayacağını düşündüklerini belirten Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, şunları söyledi:
"Özellikle Eskiizmir'de kaçakların sayısı arttı. Biz de buna karşı mücadele ediyoruz. Yasal işlemleri başlattık. Encümen, son dört ayda 200 yapının yıkımına karar verdi. 60 yapı yıkıldı. Yasaların, süreci çok fazla uzatmayacak şekilde belediyelere yıkım yetkisini vermesi lazım."
Belediyelerden yapılan açıklamalarda, kaçak yapılarla ilgili dosyaların yıkım kararı alınmak üzere Encümen'e sevk edildiği, ceza yönünden işlem yapılması için de savcılıklara suç duyurusunda bulunulduğu açıklandı.

Yıkım süreci nasıl işliyor?
* Önce kaçak yapı ve mülkiyet tespiti yapılıyor.
* Yapı tatil tutanağı düzenleniyor.
* Tebliğden sonra kaçak yapı sahibine, yapıyı eski haline getirmesi ya da yıkması için 1 ay süre veriliyor.
* Bu emir yerine getirilmezse, Encümen'den yıkım kararı alınıyor.
* Kaçak yapı sahibinin iki aylık itiraz süresini kullanma hakkı var.
* En az üç ay sonra da inşaat yıkılıyor.

Yeni Asır – 25.06.2007