İzmir’de jeotermal sevinci

Enerji Bakanlığı, Seferihisar'daki kuyuları 49 yıllığına, Büyükşehir Belediyesi ile İl Özel İdaresi'nin kurduğu şirkete devretti. Başkan Kocaoğlu, Bakan Güler'e gazete ilanıyla teşekkür etti


Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bakan Güler başta olmak üzere kuyuların devrine imza atan herkese, gazete ilanıyla teşekkür etti. Bölgede yeni kuyular açmak için çalışmaların hemen başlayacağı bildirildi.

Enerji Bakanlığı, Seferihisar'daki jeotermal kuyularını 49 yıllığına İzmir Jeotermal Enerji A.Ş'ye devretti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bölgede 153 dereceye kadar çıkabilen sıcaklıktaki suyla elektrik üretiminin de mümkün olabileceğini açıkladı. Başkan Kocaoğlu, gazeteye ilan vererek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İzmir eski Valisi, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, bakanlık müsteşarı Sami Demirbilek, müsteşar yardımcısı Bahri Acar ve MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer'e teşekkür etti.

3 kuyu faal
İzmir'deki jeotermal enerji kullanımını artıracak Seferihisar Kuyuları'nda beklenen haber, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan geldi. Bakan Hilmi Güler, kuyuların, Büyükşehir Belediyesi ile İl Özel İdaresi'nin yüzde 50'şer payla kurduğu İzmir Jeotermal Enerji A.Ş'ye, 49 yıllığına devredilmesini öngören anlaşmayı imzaladı. MTA tarafından yıllar önce açılan kuyuların İzmir Jeotermal A.Ş.'ye devri için görüşmeler ve çalışmalar bir süredir devam ediyordu.
Başkan Kocaoğlu, Seferihisar'da halen faal 3 kuyu olduğunu ve bunların bakım ve test çalışmalarının Eylül ayında İzmir Jeotermal Enerji A.Ş. tarafından başlatılarak tamamlandığını söyledi. Başkan Kocaoğlu, kuyuların devir alınmasının ardından jeotermal şirketinin yeni kuyu açmak için çalışmalarına başlayacağı müjdesini verdi. Kocaoğlu, "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Hilmi Güler, anlaşmayı, 20 Mart tarihinde imzalayarak, sahaların 49 yıllığına İzmir Jeotermal Enerji A.Ş'ye devredilmesini onaylandı. Bu onay için İzmir halkı adına kendilerine teşekkür ediyoruz" dedi.
Seferihisar sahalarının 1.8 milyon YTL'ye devralındığını, 600 bin YTL'nin peşin ödeneceğini açıklayan Kocaoğlu, geri kalan miktarı 6 ay arayla ve 600'er bin YTL olarak ödeneceğini kaydetti.

YeniAsır – 27.03.2007{nomultithumb}