İzmir’de işsizliğe bilimsel çözüm

İzmir Ticaret Odası, Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye İş Kurumu ve İzmir Ekonomi Üniversitesi işbirliği ile İzmir’in işgücü haritasının çıkarılması için ilk adım atıldı ve protokol imzalandı.

“İZMİR’in İşgücü Piyasası Araştırması” için düzenlenen protokol imza töreni TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü binasında düzenlendi. Törende konuşan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Türkiye’deki işsizlik oranının yüzde 14 olmasına rağmen İzmir’de ise yüzde 16 olduğuna dikkat çekti. Kentteki işsiz sayısının 2008-2009 yıllarında 71 bin kişi arttığını dile getiren Demirtaş, “Ancak 227 bin işsizin bulunduğu İzmir’de bazı sektörler çalıştıracak eleman bulamıyor. Bulunsa da yetişmiş değil. Bu durum istihdam piyasasındaki çarpıklığın en net göstergesi. Yani, işe yarayan kişi az, ne iş olursa yaparım diyenler çoğunlukta” değerlendirmesini yaptı.

En büyük bölgesel araştırma
Araştırmanın aynı zamanda TÜİK’in gerçekleştireceği en büyük bölgesel araştırma olacağına dikkat çeken Demirtaş, bilgisayar donanımı, araçların temini, şoför ve yakıt, soru formları gibi masrafların İTO tarafından, yorumların ise İEÜ tarafından üstlenileceğini aktardı. TÜİK’in de anketörleri ile araştırmaya destek vereceğini kaydeden Demirtaş, çalışmanın sonuçlarının ise veri tesliminden 3 ay sonra yayın haline getirileceğini söyledi. Çalışma sonunda İzmir’in işgücü haritasının çıkarılacağını vurgulayan Demirtaş, böylece çalışan ile işverenin buluşması için önemli bir çözüm çalışması yapılacağını dile getirdi.TÜİK İzmir Bölge Müdürü Rıdvan Yaka ise araştırmanın işgücünün hem arz hem de talep boyutuyla ele alınması bakımından kurum açısından ilk olduğunu, diğer illerde de benzer çalışmaların yürütüleceğini söyledi.

Kaynak: Hürriyet Ege – 05.06.2010 {nomultithumb}