İzmir’de ikinci gökdelene Başkan Çakmur izin verdi

Yüksek yapıların mimarı olarak tanınan Megapol Grup Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir, Bayraklı'da uzun binalara karşı çıkan Çakmur'un dönemini eleştirdi.
İzmir'de inşa ettiği yüksek yapılarla tanınan Megapol Grup Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir, Bayraklı'daki Yeni Kent Merkezi'nde yüksek yapıların yapılmasına karşı çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yüksel Çakmur'un kendi başkanlığı döneminde, o zamanlar İzmir'in Hilton'dan sonraki ikinci yüksek binasına izin verdiğini söyledi. Karşıyaka sahilinde yaptığı Mavikule isimli binaya Yüksel Çakmur'un ruhsat verdiğini, zemininin de Çakmur'un dava gerekçesi olarak özellikle dikkat çektiği Yeni Kent Merkezi'ninkiyle aynı yapıya sahip olduğunu söyleyen Gökdemir, "O günden bu güne ne değişti" diye sordu.

YENİ ASIR TV'DE
Yeni Asır Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Muzaffer Oktay ile Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel'in hazırlayıp sunduğu, Yeni Asır TV'deki 'Gazeteciler' programının bu haftaki konuğu Selim Gökdemir oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yüksel Çakmur'un açtığı davalar nedeniyle planlama süreci tamamlanamayan Yeni Kent Merkezi'nin geleceğinin konuşulduğu programda Gökdemir ilginç bir örnek verdi.

İYİ NİYET ÖNEMLİ
Çakmur'un zemini kötü olduğu için yüksek binalar yapılmasına karşı çıktığı Yeni Kent Merkezi için hazırlanan imar planlarının iptal edilmesine yönelik davalar açtığını ifade eden Gökdemir, Yüksel Çakmur'un başkanlığı döneminde, kendisinin yaptığı ilk, İzmir'in de ikinci yüksek binası olan Karşıyaka Sahili'ndeki Mavikule'ye ruhsat verdiğini söyledi.
Gökdemir, "Bütün büyükşehir belediye başkanlarımız bu şehre iyi niyetle hizmet ettiğini düşünüyorum. Yüksel bey de bu değerli başkanlarımızdan bir tanesidir. Yaptığı iş de hukuk içindedir. Ama doğru değildir. İnsanların ilkeli davranması lazım" diye konuştu.
Çakmur'un kendi başkanlığı döneminde yüksek yapılara izin verdiğini söyleyen Gökdemir, "Mesela benim yaptığım inşaat. Karşıyaka'da salhilde, Karşıyaka'nın girişideki Mavi Kule, Hilton'dan sonraki dönemin ikinci yüksek binasıydı.
Yeni Kent Merkezi ile aynı zemine sahiptir. Yüksel Çakmur başkanımız o zaman büşükşehir belediye başkanıydı. Cihan Türsen bey de Karşıyaka Belediye Başkanı'ydı. Sağolsunlar. İzmir'de yaptığımız ilk yüksel bina oydu. Sayın başkanımız onu onayladı. O zaman da zaten kendisine teşekkür ettik. O günden bugüne hangi şartlar değişti. Onu ayrıca düşünmek lazım" dedi.

DOLGU ZEMİN
Gökdemir, "Çakmur'un ifadelerinden şunu anlıyoruz: 'Bu dolgu zemindir. Burada yüksek bina yapılamaz.' Ama bu doğru değil. Zemin yapısının aslında yüksek yapılara uygun olduğunu anlatmak lazım. Sayın başkanımıza bunu da hatırlatmak istiyorum. Bütün söylemlerinde bu bölgede yüksek yapıların yapılmasına karşı olduğunu söylüyor. Bu görüşü yanlıştır" dedi.

KARŞIYAKA'DA
Gökdemir Karşıyaka'daki binayı 32 metre yerin altına inerek yaptıklarını, Bayraklı bölgesindeki binaların temelinde de aynı şekilde 30 metreden sonra uygun zemine ulaşarak bina yaptıklarını söyledi. Yeni Kent Merkezi'nin yapımında mahkeme kararlarının seyrine göre, nihai karar beklenmeden yeni planlamanın yapılabileceğini böylelikle de zamandan kazanılabileceğini söyleyen Gökdemir, "Temel üstü vizesi alındıktan sonra inşaatın durdurulması mümkün değil. Böylece inşaatlar devam edebilir" dedi. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu'na mahkemelerin nihai kararlarının beklenmesi yönüne telkinde bulunulduğunu belirten Gökdemir, "Bu da İzmir'e zaman kaybettiriyor" dedi.

'ZAMAN KAYBI'
Büyükşehir Belediyesi ile ilgili eleştiriler yaptığını ancak Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başta olmak üzere bürokratların iyi niyetle çalıştığını söyleyen Gökdemir, "Şehrimizin gelişmesi açısından çok gayretli olunduğunu söylemek zorundayım. Ben bunun şahidiyim. Biz de yaptığımız projeleri onların desteğiyle gerçekleştirdik. Biz nasıl daha iyi yapabiliriz diye tartışıyoruz" diye konuştu.

 

Kaynak: Yeni Asır – 06.01.2011