İzmir’de 200 bin yapı yenilenecek

İzmir’de 200 bin yapı yenilenecek

Başkan Kocaoğlu, EXPO’nun alınması halinde sağlıksız yapıların ortadan kaldırılacağını açıkladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO 2015 organizasyonunun alınması halinde kentte en çok hareket yaşanacak iş kollarından birinin inşaat sektörü olacağını söyledi. 2015’e kadar tüm sağlıksız konutların ortadan kaldırılması gerekeceğini belirten Kocaoğlu, “inşaat sektörünün temsilcileri kendilerini buna hazırlasınlar” dedi.

Bayraklı semtinde bir yapı kooperatifinin anahtar teslim törenine katılan Kocaoğlu, Avrupa’nın 300 yılda gerçekleştirdiği sanayileşme ve köyden kente göç hareketini Türkiye’nin 40 yıla sığdırdığını vurguladı. Kocaoğlu, “Bu hızlı sürecin sancılarını yaşıyoruz” diyerek kenti iyileştirmek ve yeniden kurmak gerektiğine dikkat çekti. Toplu konut ve kent dönüşümü projeleri ile bunu gerçekleştirmeye çalıştıklarını ifade eden Kocaoğlu, İzmir’de 200 bin sağlıksız konut bulunduğunun altını çizerek şunları kaydetti:

İnşaatçılar hazır olsun

“Bu büyük dönüşümü ne TOKİ, ne belediye ne de devlet tek başına gerçekleştirebilir. Bu alanda inşaat sektörünün de işin içine girmesi gerekiyor. EXPO 2015 organizasyonunu almamız halinde, 2015’e kadar kentte gecekondu ve sağlıksız konut kalmayacak. Bu nedenle inşaat sektörü şimdiden bu büyük dönüşüme hazır olsun.”

Yenigün / 12.02.2008