İzmir, yemyeşil olacak

Büyükşehir Belediyesi, tüm yeşil alanlarda onarım seferberliği başlattı. Kuruyan bitkiler sökülecek, yeni çiçekler dikilecek; eskiyen çocuk oyun aletleri yenilecek

ERTAN GÜRCANER (Yeni Asır) 27.04.2007{nomultithumb}


Kentin imajı değişti
İzmir'in sahil kesimi başta olmak üzere pek çok noktası, yeşillendirildi. Mavi ile yeşilin buluştuğu Körfez sayesinde İzmir'in imajı değişti

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent genelindeki yeşil alanlarda onarım seferberliği başlatacak. Bir yandan rekreasyon alanlarına, orta kaldırımlara, kavşak ve meydanlara mevsimlik çiçek eken Büyükşehir, diğer yandan da mevcut yeşil alanları onarımdan geçirecek.
Bu çalışma kapsamında yeşil alanlardaki çocuk oyun aletleri, daha sağlıklı hale getirilecek. Kırık ve eski olanlar, yenileriyle değiştirilecek, parklardaki banklar da bakımdan geçirilecek.

Banklara tamirat
Son 3 yıllık süreçte kente 2 milyon 85 bin 634 metrekare yeni yeşil alan kazandıran Büyükşehir Belediyesi, yıl sonuna kadar çeşitli noktalara 1 milyon 500 bin adet mevsimlik çiçek dikecek. Ekim ayından bu yana dikilen 550 bin mevsimlik çiçek; hava, sıcaklıklarının artmasıyla birlikte yerini sıcağa dayanıklı 750 bin çiçeğe bırakacak. Her yeri, kadife, pervane, zinye ve ipek çiçeği süsleyecek.
Birinci Kordon başta olmak üzere, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nın kara tarafı, Cicipark, Bostanlı Rekreasyon Alanı gibi yerlerde de yeni düzenlemeler yapılacak. 1. Kordon'daki zayıflayan ağaç ve çalı grubu, yenileriyle değiştirilecek. Bakımsız, aydınlatma lambaları ve bankları kırık park kalmayacak.

Üç yıl içinde neler apıldı?
* İzmir'in ilk kent ormanı, İnciraltı'nda 622 bin metrekarelik alanda oluşturuldu.
* Son 3 yılda kentteki yeşil alan miktarı 5'e katlandı.
* 3 yıllık süreçte kente ağaç, ağaççık, çalı grubu, mevsimlik çiçek ve yer örtücü bitkilerden oluşan toplam 4 milyon 110 bin 170 adet bitki dikildi.
* Çiğli'de 130 bin metrekarelik alanda İzmir'in ikinci kent ormanı için çalışma başlatıldı. 65 bin ağaç dikildi.
* Doğal Yaşam Parkı'nda 425 bin metrekarelik alandaki çalışmalar sürüyor. Sasalı'da ayrıca 26 bin metrekarelik mesire alanı oluşturuldu.
* Yelki'de 260 bin metrekarelik alanın ağaçlandırma çalışmaları sürüyor. 1000 adet zeytin fidanı dikildi, 3 bin fıstık ve 3 bin adet kara servi dikilecek.
* Bornova'da Homeros Vadisi Projesi ile İzmir'e yeni bir mesire alanı kazandırılıyor.
* 77 okulda yeşil alan düzenlemesi yapıldı; 15 bin 837 ağaç ve bitki türü dikildi.