İzmir, yeşile büründü

Büyükşehir Belediyesi, üç yılda, Kültürpark'ın 5 katı büyüklüğünde, toplam 2 milyon 85 bin 634 metrekarelik alana binlerce ağaç dikti

Yeni Asır 13.03.2007{nomultithumb}

Kentin çeşitli noktaları, ağaçlandırma çalışmasıyla daha da güzelleşti

İzmir Büyükşehir Belediyesi, son 3 yılda yaptığı çalışmalarla kentte önemli miktarda yeni yeşil alanlar oluşturdu. Net olarak toplam 2 milyon 85 bin 634 metrekarelik alan yeşillendirildi. Kültürpark'ın büyüklüğünün 421 bin metrekare olduğunu hatırlatan Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yapılan son çalışmaların, "İzmir'e 5 yeni Kültürpark kazandırmak" anlamına geldiğini belirtti.
Söz konusu çalışmalara ilave olarak, kentte 240 bin 856 metrekarelik bir alanda da yenileme çalışmaları yapıldı ve bu bölgelere toplam 4 milyon 110 bin 170 adet ağaç-ağaçcık, çalı grubu ve yer örtücü bitkiyle mevsimlik çiçek dikildi. Ayrıca, 77 okulda toplam 15 bin 837 adet bitki dikimi gerçekleştirildiğini kaydeden yetkililer, yeşillendirme, park-bahçe düzenlemelerine katkı amacıyla, yeni bağlanan ilçe ve beldelere 99 bin 66 adet, kamu kurum ve kuruluşlarına ise, 136 bin 304 adet ağaç ve bitki dağıtıldığını da açıkladı.

Fotoğraf değişecek
İzmir'deki yeşil dokuyu güçlendirme çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şu bilgileri verdi:
"Körfezin mavisini, İzmir'in ve Kent Ormanları'nın yeşili ile buluşturmaya devam edeceğiz. Çiğli'de, Yelki'de, Bornova'da çalışmalarımız sürüyor. Gültepe, Örnekköy ve Buca'da ise, binlerce metrekarelik alanları ağaçlandırmak için projeler hazırladık. Önümüzdeki süreçte İzmir'in yeşil dokusu daha da artacak, kentin fotoğrafı değişecek. Yeni prestij alanları ile vatandaşlarımızın nefes alabileceği yeni yeşil alanlar oluşacak."

DEĞİŞEN NOKTALAR
İNCİRALTI
İzmir'in ilk Kent Ormanı, toplam 2 milyon metrekarelik düzenleme alanının 622 bin metrekaresi ağaçlandırılarak İnciraltı'nda oluşturuldu. 40 bin ağaç dikildi, yürüyüş ve piknik yerleri açıldı.

ÇİĞLİ
İZSU arazisinde "Çiğli Kent Ormanı" kurulması için çalışmalar sürüyor. 2005-2006 yıllarında bu bölgeye 65 bin ağaç dikildi. Aynı bölgede ayrıca 1 milyon 350 bin metrekarelik alanda sürdürülen toprak ıslah çalışmaları devam ediyor.

SASALI
Hayvanat Bahçesi sakinlerinin doğal ortama kavuşması için Sasalı'da Doğal Yaşam Parkı kuruluyor. Alana binlerce ağaç dikiliyor. Dikimler bittiğinde, burası cennet gibi bir köşe olacak.

YELKİ
570 dönümlük rekreasyon alanında çalışmalar yapılıyor. Piknik, spor ve dinlenme alanının yapılacağı Yelki'de ayrıca 260 bin metrekarelik arazide orman oluşturuluyor. Söz konusu yere şimdilik 1000 zeytin fidanı dikildi.

BORNOVA
Bornova Çayı Orta ve Yukarı Havza düzenlemelerini kapsayan Homeros Vadisi Projesi, Erzene mahallesi sırtlarında gerçekleştiriliyor. Çayda 9 adet tersip bendi tamamlandı. Bu alana da binlerce ağaç dikilecek.

DİĞER YERLER
Güzeltepe sırtlarındaki 158 bin 555 metrekarelik araziye 5 bin, Örnekköy'deki 179 bin 100 metrekarelik alana 6 bin 200, Portakal Vadisi'ndeki 340 bin metrekarelik alana ise 7 bin 500 adet ağaç dikilmesi için çalışmalar yapılıyor. Dere ıslah çalışmaları kapsamında Bostanlı Dere Havzası'na 4 bin 500, Görece Arıtma Tesisi alanına 5 bin, Sepetçi Dere Havzası'na ise 22 bin ağaç dikimi gerçekleştirildi.

 

 

Çigli'de bitkiler sergilendi

Çiğli Belediyesi, son yılların en büyük ağaçlandırma kampanyalarından biri olan "1 Milyon Ağaç Kampanyası"nı, ilçedeki Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen şenlikle başlattı. Kampanya çerçevesinde bir yıl boyunca 1 milyon adet ağaç, çiçek ve çeşitli bitkinin dikimi yapılacak.
Şenlik kapsamında Cumhuriyet Meydanı, rengarenk çiçek ve ağaçlarla süslenirken, dağıtımı yapılacak bitki ve ağaçlar sergilendi. Ayrıca meydanda kurulan ve bir hafta süreyle gezilebilecek bitki standları kuruldu.
Şenlikte ilköğretim öğrencilerinin halk oyunları ile izci gruplarının gösterileri büyük beğeniyle izlenirken, konservatuvar öğrencilerinin söyledikleri şarkılarla coşkulu anlar yaşandı. Belediye Başkanı Ensari Bulut, öğrencilere ve halka fidan dağıttı. Yarın Evka 5, 16 Mart'ta Güzeltepe, Aydınlıkevler, 17 Mart'ta Egekent, Evka-2, 18 Mart'ta Balatçık ve Uğur Mumcu mahallelerinde fidan dağıtılacağı açıklandı.