İzmir, yatırıma uygun 70 şehirden biri seçildi

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, bu başarının ödülünü almak için 13-18 Kasım tarihleri arasında, ESBAŞ Başkanı Kaya Tuncer ile birlikte Çin'e gidecek

 

ERTAN GÜRCANER (Yeni Asır – 25.10.2007{nomultithumb})

Geçtiğimiz yıl Çin Halk Cumhuriyeti tarafından başlatılan ve Çinli yatırımcılara yol göstermek amacını taşıyan "Dünyada yatırım yapılabilecek en iyi 70 şehir ve en iyi 40 yatırım bölgesi" çalışmasında İzmir de "geleceğin kentleri" listesine alındı.
İzmir, Çinli firmalar için yatırım cazibesi taşıyan dünyadaki 70 kentten biri seçilirken, Ege Serbest Bölgesi de en iyi 40 endüstri bölgesi arasında yer almayı başardı. Seçilen şehir ve endüstri bölgelerine ödülleri, 13-18 Kasım 2007 tarihleri arasında, Pekin'de düzenlenecek "1. Çinli ve Yabancı Çok Uluslu Şirketler Uluslararası CEO'ları Yuvarlak Masa Toplantısı" sırasında törenle verilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi adına ödülü Başkan Aziz Kocaoğlu alacak. Kocaoğlu, burada Çinli ve uluslararası dev şirketlerin CEO'larına İzmir'i ve EXPO 2015 adaylığını anlatacak.

Büyük fırsat
Başkan Kocaoğlu, bu çerçevede Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ESBAŞ) Başkanı Kaya Tuncer'le birlikte 13 Kasım'da Çin'in başkenti Pekin'e gidecek. Kocaoğlu'nun belirtilen tarihte görevli izinli sayılabilmesi için gerekli kararı almak amacıyla Büyükşehir Belediye Meclisi de, yarın olağanüstü toplantı yapacak. Kocaoğlu'nun Çin gezisi öncesi ya da sonrasında EXPO tanıtım faaliyetleri çerçevesinde Moğolistan'a da gidebileceği belirtildi. Ancak bu gezi henüz netleşmedi.
Çin'deki tören için Başkan Aziz Kocaoğlu'na bir davet mektubu gönderen Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Halk Kongresi Başkan Vekili Cheng Siwei, "Dünya üzerindeki etkinize bakarak, yuvarlak Masa Toplantısı Organizasyon Komitesi adına ve şahsımız adına sizi Yuvarlak Masa toplantısına Başkan Vekili sıfatıyla katılımınız ve tema konularında bir konuşma yapmanız için davet etmekten mutluluk duymaktayız" dedi.
Çin'deki toplantının, İzmir'in yabancı yatırımcılara tanıtılması ve EXPO 2015 hedefinin anlatılması için çok büyük ve önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Kocaoğlu, "Burada dünya ekononmisine yön veren liderlerin yanı sıra, bir basın ordusu da olacak. Bu tanıtım fırsatı her zaman doğmaz. Bu fırsatı iyi şekilde değerlendireceğiz" diye konuştu.

 

İki gezi iptal
Kocaoğlu, 10-13 Kasım 2007 tarihleri arasında Amerika'nın New York kentindeki Türk Kültür Festivali'nde, İzmir'in EXPO 2015 faaliyetleriyle bağlantılı olarak tanıtımı amacıyla yapılacak etkinliklere Dışişleri Bakanlığı'nın uyarısı üzerine katılmayacağı öğrenildi. Kocaoğlu, gezinin, EXPO Yürütme Kurulu tarafından iptal edildiğini söyledi. Kocaoğlu, iş yoğunluğu nedeniyle daha önce katılacağını duyurduğu Almanya gezisinin de iptal edildiğini bildirdi.