İzmir Yarımada ile birlikte kalkınacak

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN ÇEŞME ZİRVESİ'NDEN ÇIKAN SONUÇ
İzmir Yarımada ile birlikte kalkınacak

Başkan Aziz Kocaoğlu, bölgeyi yalnız Türkiye değil, dünya gündemine taşıyacaklarını söyledi
(Yeni Asır – 02.05.2006)
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yarımada bölgesini, turizm alanları, ören yerleri, deniz ulaşımı, kara-deniz avcılığı, hobi bahçeleri ve pansiyonculuğu ile kalkınan bir yer yapmayı hedeflediklerini açıkladı. Kocaoğlu, bu amaçla yeni planlama çalışmaları yapılacağını ve bölgenin kimliğinin yenileneceğini kaydetti.

Elimizde kaynak var
Hafta sonunda düzenlenen ve 66 bürokratın katıldığı "Çeşme Zirvesi"nde konuyu gündeme getirdiğini anlatan Kocaoğlu, "Stratejik planlama toplantısında Yarımada'ya verdiğimiz önemi tüm bürokratlarımızla paylaştık. Toplantıda ayrıca, İzmir'in kalkınmasının, Yarımada'nın kalkınmasıyla paralel olduğu sonucu ortaya çıktı. İzmir'in elinde, fazla üzerinde durmadığımız bir kaynak var. Bu da Yarımada'dır. Yarımada projesiyle, İzmir'i yalnızca Türkiye değil, dünya gündemine getirmek istiyoruz. Yarımada'yı 'Dünya kenti İzmir' hedefine yürütecek bir ürün, kaynak olarak ön plana çıkaracağız. Yarımada proje yarışmasına önümüzdeki yaz sonu çıkmayı planlıyoruz" diye konuştu.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Yarımada için çizdiği portre de, halen çalışmaları süren "İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı"nda yer almaya başladı. Belediye, büyük önem verdiği Yarımada'nın geleceğini belirlerken her türlü detayı değerlendirdi. Yarımada'daki yerleşim bölgeleri tek tek ele alınarak karakteristik özellikleri ve gelişime açık yönleri belirlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, planlama çalışmalarını yaparken öncelikli olarak Yarımada'yı "Türkiye gündemine" getirme hedefinde yoğunlaştı. Yarımada'nın "kentsel gelişiminin" sağlanması için bölgenin tarihi, turistik, coğrafi, ticari konumu gözönüne alındı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "İzmir'in kalkınması, Yarımada'nın kalkınmasına paraleldir" sözü doğrultusunda önümüzdeki günlerde bu bölge için proje yarışması açılacak. Yarışma sonucunda kazanan proje Yarımada'yı İzmir'in "yeniliklere açılan kapısı" yapacak.

BUNDAN BAŞKA YERİMİZ YOK
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "'İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı'ndaki çalışmamız, projenin de kriterlerini oluşturacak. Bunun dışında katılımcılara bölgeye yönelik diğer özellikleri de vereceğiz. Karaburun'un zeytini-üzümü, Urla'nın Yüksek Teknoloji Üniversitesi ve teknoparkı, Alaçata'nın turizm kimliğini, Seferihisar'ın jeotermalini, narenciyesini aktaracağız. Tüm bu özelliklere ve planlama çalışmamıza göre proje oluşturulacak. Yarımadaya büyük önem veriyoruz. Bundan başka geliştirebilecek yerimiz yok. Ayrıca Aliağa-Menderes Hafif Raylı Sistemi'nin Selçuk'a kadar uzatılması da gündemimizde."