İzmir, ulaşımda çağ atlayacak

İzmir, ulaşımda çağ atlayacak

Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi kapsamında yapılan Adliye Karayolu Üst Geçidi'ni Kocaoğlu hizmete açtı

ERTAN GÜRCANER

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin kuzey-güney aksını süratli ve konforlu bir ulaşım sistemi ile birbirine bağlayacak olan Aliağa-Menderes projesi ile metro projelerinin aralıksız sürdüğünü belirterek, "İzmir ulaşımda çağ atlıyor" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kıt kaynaklarla en fazla yatırım yapan belediye olduğunun altını çizen Başkan Kocaoğlu; "İzmir'de sosyal belediyeciliğin nasıl yapıldığını göstermek, örnek bir sayfa açmak için çalışıp didiniyoruz" dedi.
Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi'nin 5. etap çalışmaları kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Adliye Karayolu Üst Geçidi, Aziz Kocaoğlu tarafından hizmete açıldı. İzmir'de demiryollarının sık sık karayolları ile kesiştiğini, demiryollarının ilk defa İzmir'de kent içi ulaşımda kullanılması amacıyla TCDD ile proje geliştirildiğini belirten Kocaoğlu, bu işbirliğinin diğer kentlere de örnek olduğunu dile getirdi.

Zoru başardık
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin alt ve üst geçitler, istasyonlar, depo alanları yapacağını, TCDD ile yüzde 50 ortaklıkla kurulan İZBAN şirketinin de çekerler satın alacağını hatırlatan Kocaoğlu, şunları söyledi: "Uzun süre İZBAN'ın belediye iktisadi teşebbüsü veya kamu iktisadi teşebbüsü olduğu tartışmaları oldu. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'la birlikte uzun süre şirketi DPT ve Hazine Müsteşarlığı'na anlatmak için uğraştık. Zor bir projeydi, başardık. Mart 2006'da Hızlı tren projesi kapsamında gerçekleştirilecek olan 3 kilometre uzunluğundaki Karşıyaka tünellerinin temelini atarak mevcut demiryolu hattını metro standartlarına çıkaracak çalışmaları başlattık. Bu çalışmalar 3 Mart 2008'de bitirilecek. Karşıyaka Tüneli'nde biraz sorunlarımız var, onu da geçtiğimiz günlerde çözdük. Diğer bütün ihaleler planlandığı şekilde devam ediyor. Bu proje kentin kuzey-güney aksını süratli ve konforlu bir ulaşım sistemi ile birbirine bağlayacak. Hat üzerinde 17 noktadaki demiryolu hemzemin geçitleri kaldırılacak, alt ve üst geçitler ile bu noktalardan geçilecek. Sarnıç Karayolu Üst Geçidi, Gediz Karayolu Alt Geçidi ve Kemer Karayolu Alt Geçidi inşaatları tamamlandı, hizmete sokuldu. Şimdi de Adliye Karayolu Üst Geçidi'ni ulaşıma açıyoruz. Günde 550 bin yolcu taşımayı öngördüğümüz 80 kilometrelik Aliağa Menderes Hattını daha sonra ilk etapta Selçuk ardından da Bergama'ya kadar uzatılabileceğiz" dedi.

Yeni hatlar geliyor
Ulaşımda çağcıl bir sistemi getirmek istediklerini belirten Kocaoğlu, şunları söyledi: "Kentliyi işine veya gideceği noktaya otobüslerle taşıyarak mutlu etmemiz mümkün değil. Ulaşımda çağcıl bir sistem olan metroyu hedefliyoruz. Üçyol-Üçkuyular, Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez Metro Hattı inşaatları devam ediyor. 2008 yılı sonunda bu hatları da devreye sokmayı planlıyoruz. Halkapınar-Otogar, Üçyol-Buca Tınaztepe ve Üçkuyular-DEÜ Hastanesi hatlarının temelini de 2008 yılı sonunda atmayı planlıyoruz. İzmir ulaşımda çağ atlıyor" dedi.

Yeni Asır / 05.12.2007 {nomultithumb}