İzmir tarihi canlanıyor

 

<Can Uğur-yenigün-06.07.2007{nomultithumb}>

İzmir’in temellerinin atıldığı Bayraklı Smyrna (Tepekule) Ören Yeri’nde İzmir Ticaret Odası’nın desteği ile büyük değişim ve gelişme yaşanıyor

                                                                             

İzmir Ticaret Odası (İTO), 2005 yılından bu yana destek verdiği Bayraklı-Smyrna kazılarındaki gelişmelerle ilgili bir tanıtım gezisi düzenledi. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “Çarşılarında turist olmayan turizm kenti İzmir gerçeği bizi üzüyordu. Kruvaziyer gemilerin artan ilgisi sonucu yürüttüğümüz çalışmalara paralel olarak kent içindeki tarihi ve arkeolojik alanları ziyaret edilebilir bir hale getirerek, yerli ve yabancı turistlerin kalış sürelerini artırmayı amaçlıyoruz” dedi.

İTO’dan büyük hizmet
Demirtaş, bugüne kadar yaptırdıkları çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “giriş trafiğini düzenledik, elektrikli kapı sistemi kuruldu. Güvenlik kulübesi ve aydınlatma yapıldı. Yürüyüş ve gezi parkuru oluşturduk. Rahat bir tur için gerekli noktalara merdivenler yerleştirdik. Yönlendirme okları ve bilgilendirme panoları koyduk. Doğal etkilerden zarar gören kerpiç yapının üstünü kapattık. Alanda sürekli bir rehber bulunmasını sağlıyoruz. Bayraklı Ören Yerine özgü hediyelikler için bir çalışma yaptık. Rıhtımda eski bir fenerin kalıntıları var. Bunu yeniden canlandırıp, binlerce yıl önce olduğu gibi yine odun ateşi ile ışık vermek istiyoruz.” İzmir Valisi Cahit Kıraç ise tarihi yerlerin kente kazandırılmasının kentlilik bilincinin gereği olduğunu söyledi. Kıraç, “Sorunun değil çözümün bir parçası olarak kazılara destek veren İzmir Ticaret Odası’nı tebrik ediyorum. Üzerimize düşen görevi yapacağız” dedi.
Kazılar 66’dan beri sürüyor
Kazı Başkanı Prof. Dr. Meral Akurgal ise 70 dönümlük alana yayılan Eski Smyrna’da M.Ö 3. ve 4. Yüzyıla kadar giden bir tarih olduğunu belirterek, “1966’dan bu yana devam eden kazılar ile ancak 20 dönümlük alan günışığına çıkarılabildi. Çok önemli bir kültürel miras” dedi. Restorasyon ve kazı çalışmalarını ilerleterek, çıkarılan tarihi yapı ve eserleri bir açık hava müzesi gibi sergilemek istediklerini kaydeden Prof. Akurgal, “Bize bugüne kadar büyük destek veren İzmir Ticaret Odası’na çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Ağaçlardan Yağ üretildi
Ören yerindeki doğal bitki örtüsünün korunması ve bakımının yapılması için bahçıvan istihdam edildiğini belirten Demirtaş, bölgedeki asmaların ve zeytin ağaçlarının bakımlarının da IDOL A.Ş. tarafından yapıldığını söyledi. Demirtaş, “Buradaki ağaçlardan aldığımız zeytini işleyerek, hatıralık olarak “Symrna” isimli zeytinyağı ürettik. Gelecek yıldan itibaren buradaki üzümlerden şarapta yapacağız. Zeytinyağı ve şarap ile çıkan tarihi eserlerin hediyelik eşyalarını satıp yine Bayraklı Ören Yeri kazıları için kaynak yaratacağız” dedi. Merhum İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina döneminde yine Piriştina tarafından hazırlatılan projeye göre, açılacak kanallar ile Smyrna ile denizin birleştirilmesinin hedeflendiğini hatırlatan Demirtaş, bu projenin de mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.