İzmir susuz kalmayacak

{nomultithumb}

İZMİR Büyükşehir Belediyesi, kentin 2030 yılına kadar içme ve kullanma suyunu karşılamak için, 4 yeni barajın yapım projelerini hazırlayıp, Gördes Barajı suyunun kente getirilmesi amacıyla da 100 kilometrelik iletim hattı ve arıtma tesisi yapacak.

YENİ yüzeysel su kaynakları çalışmaları kapsamında projelendirilen barajların hayata geçirilmesiyle, yıllık toplam 95 milyon metreküp ilave kapasite artırımı sağlanacak ve yaklaşık, 1 milyon kişinin içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak.

Susuzluğa beş yeni barajla çözüm

YENİ su kaynaklarının devreye girmesiyle, artan su ihtiyacı karşılanırken, seviyeleri düşmüş olan yeraltı su kaynaklarından daha az miktarda su çekileceğini, kaynakların rezerv kapasitelerinin artırılmasının sağlanacağını belirten yetkililer, yeni barajlar sayesinde İzmir’in 2030 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyaçları karşılanacağını, yaşanan küresel iklim değişikliğine karşı da su sıkıntısına çözüm olacak su kaynaklarının çeşitliliğinin de sağlanacağını dile getirdi. En önemli yeni yüzeysel su kaynağı projesinin Güzelbahçe Bölgesi’ndeki Çamlı Çayı üzerinde kurulacak Çamlı Barajı olduğunu belirten yetkililer, barajın yıllık su verme kapasitesinin 21.5 milyon metreküp olacağını ve üretilecek suyun yaklaşık 250 bin kişinin ihtiyacını karşılayacağını ifade etti. 2009 yılında bitecek olan Gördes Barajı’nın daha önce bitirilip, 100 kilometrelik hatla 60 milyon metreküp suyun İzmir’in içme ve kullanma suyu ihtiyacı için kullanılması amacıyla, İZSU’nun projeye destek vermeye hazır olduğu belirtildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da yeni su kaynaklarının yaratılması gerektiğini, bu amaçla çalışmalar yaptıklarını söyledi.

14.06.2007 Star Ege