İzmir-İstanbul otoyolu ihale için onay bekliyor

KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, YÜKSEK PLANLAMA KURULU'NA MÜRACAAT ETTİ
İzmir-İstanbul otoyolu ihale için onay bekliyor

İki kent arasını 4 saate düşürecek projenin 6 milyar dolara mal olacağı,
4 yılda da tamamlanacağı belirtildi

 

İLKER ÇOBAN (HABER MERKEZİ) Yeni Asır – 14.05.2007{nomultithumb}

Karayolları Genel Müdürlüğü, bir süre önce İtalyanların da talip olduğu İzmir-İstanbul Otoyolu'nu yap-işlet-devret modeliyle ihale edebilmek için Yüksek Planlama Kurulu'na (YPK) müracaat etti. Genel Müdürlük İzmir-Gebze arasında kalan 422 kilometrelik yolu, YPK onayının ardından ihale etmeyi planlıyor.
Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, 6 milyar dolara mal olacak yolun 3.5-4 yılda bitirilmesinin amaçlandığını söyledi. İstanbul-Gebze arası TEM otoyolu ile bitirilen projenin İzmir-Gebze arası da tamamlanınca, İzmir'den İstanbul'a 4 saatte gidilebilecek.

422 kilometre
İzmir'in beklediği önemli projelerin birinin daha ihalesine adım adım yaklaşılıyor. İzmir-İstanbul arasını karayoluyla 4 saate indirecek otoyol projesinde ihale için iş, YPK'nın onayına kaldı. Daha Önce İtalyan Autostrade firmasının talip olduğu ancak Bayındırlık Bakanlığı'nın ihale yapma kararı aldığı 422 kilometrelik yol, YPK'nın kararını bekliyor.

Son aşamada
Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan, yap-işlet-devret modelinin uygulanacağı projenin ihale hazırlıklarında son aşamaya geldiklerini ifade ederken, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turan, YPK onayının ardından çok kısa bir süre içinde ihaleye çıkabileceklerini söyledi.
Projenin ulaşım maliyetlerini düşüreceğini belirten Turhan, "İzmir-İstanbul otoyolu, ülkemize ulaşımda çok büyük avantaj getirecek. İzmir-Bursa arası 3 saate inerken, İzmir-İstanbul arası da 4 saate inecek. Bu yolun İstanbul'un şehir çıkışlarındaki yükünü de alacağına inanıyoruz" diye konuştu.