İzmir-İstanbul arası yol yapacak kadar asfalt döken Büyükşehir’de yeni hedefler

Anadolu Caddesi’ne 4 adet alt ve üst geçit
Laka Deresi ve Bornova Çayı üzerine köprü
Buca Kasaplar Meydanı’na yeraltı otoparkı
Döneminde İzmir’den İstanbul’a yol yapacak kadar asfalt dökülen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gündemdeki projelerini açıkladı. Kentin ana arterlerindeki trafik sıkışıklığının önüne geçilmesi amacıyla kilit noktalara karayolu alt ve üst geçitleri oluşturulması için projeler hazırlandığını kaydeden Kocaoğlu…, projelerin yapım ihalelerini yapmak için gün sayıyor. İşte gündemde yer alan projeler:
Karşıyaka Ordu Caddesi Bostanlı Deresi’nin üzerine köprü yapılacak kamulaştırma çalışmaları tamamlanan caddenin yapımı da gerçekleştirilecek.
Karşıyaka Atatürk Bulvarı ve Hidayet Erzeybek Caddesi’nin yenilenmesi için proje hazırlanarak ihalesi gerçekleştirildi.
Karşıyaka’da devam eden tünel çalışmalarının ardından üst düzenlemelerin yapılabilmesi için proje çalışmaları sürüyor. Bu alanda çeşitli yol bağlantıları ile trafiğin rahatlaması sağlanacak.
Karşıyaka Örnekköy’de yapımı devam eden toplu konut alanlarının ulaşımını sağlamak amacıyla yapılacak yolların projelendirme çalışmaları da tamamlanmak üzere.
Çiğli’de, Anadolu Caddesi üzerindeki trafik sıkışıklığının giderilmesi ve  trafik akışının düzenlenmesi için 4 adet karayolu alt ve üst geçitlerinin  projeleri tamamlandı,  yapım ihalesi aşamasına gelindi. Bu kavşaklarla birlikte 8.5 kilometrelik Anadolu Caddesi yeniden düzenlenecek.
Ayrıca yine Anadolu Caddesi üzerinde 4 noktada Aliağa Menderes Raylı Sistem Projesi kapsamında demiryolu alt geçidi yapılarak araç trafiğinin buradan işlemesi sağlanacak.
Uzundere’de yapılan toplu konutlara yerleşecek binlerce İzmirlinin ulaşımını sağlamak için Uzundere konut alanını otoyola bağlayacak yeni bir imar yolu için yapım ihalesi gerçekleştirildi.
Gazi Bulvarı ile Gazi Osman Paşa arasında kalan alanda düzenleme çalışması gerçekleştirilecek. Projesi tamamlandı. İhalesi gerçekleştirilecek.
Şair Eşref Bulvarı ve Hürriyet Bulvarı, Doktor Refik Saydam Bulvarı Şehit Nevres Bulvarı, Ali Çetinkaya Caddesi’nin yenilenmesi için proje çalışmaları tamamlandı, ihalesi çalışmaları sürüyor.
Bornova İnönü ve Atatürk mahallelerinin  ana güzergahını oluşturan   Hürriyet ve Turgut Reis Caddeleri’nin düzenlenmesi için yapım ihalesi gerçekleştirildi. Yapım çalışmaları başladı.
Işıkkent Aydınlar Caddesi’nin yenilenmesi için  oluşturulan projenin yapım çalışmalarına başlandı.
Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’nin devamının yapılabilmesi için Bornova ile Karşıyaka sınırında bulunan Laka Deresi ve Bornova Çayı üzerine köprü projesi hazırlandı. Yapım ihalesi 19 Şubat’ta gerçekleştirilecek.
Buca Kasaplar Meydanı’nda yerin altına 220 araçlık otopark yapmak için çalışmalar sürüyor. Kamulaştırma işlemleri tamamlanan Buca Kasaplar Meydanı için ihale çalışmaları yapılıyor.
Buca, Adnan Kahveci Caddesi’nde Yol ve tretuvarların düzenlenmesi için proje çalışmaları tamamlandı. En kısa sürede ihale edilecek.
Menderes Caddesi 2. kısımda yol ve tretuvar düzenlenmesi için proje çalışmaları tamamlanıp, ihalesi gerçekleştirildi. Yapımına en kısa sürede başlanacak. 
Buca’yı Toros-Çamkule yolu ile Bornova- Altındağ’a bağlayacak yeni yolun yapım çalışmalarına başlandı. Yapım çalışmaları planlandığı gibi sürüyor.
Şirinyer’de süren  tünel çalışmalarının ardından üst düzenlemelerin yapılabilmesi için projelendirme çalışmaları  sürüyor. Bu alanda çeşitli yol bağlantıları ile trafiğin rahatlaması sağlanacak.
Narbel Konutları ile İnönü ve Atatürk Mahallesi’ndeki ulaşım probleminin ortadan kaldırılması amacıyla yeni bir imar yolu açılıyor. Yeni ulaşım aksı bu bölgenin Balçova ilçesine bağlantısını da sağlayacak. Yeni imar yolunun projeleri tamamlandı. İhalesi gerçekleştiriliyor.
Gaziemir Ege Serbest Bölgesi kavşağı, Gaziemir giriş kavşağı ve Sarnıç’ta karayolu alt geçidi yapılması için projelendirme çalışmaları tamamlandı, ihale aşamasına gelindi. 
Gaziemir’in önemli arterlerinden bir olan Abdülhamit Yavuz Caddesi ile  80 Sokağı  düzenlenmesi yapım çalışmalarına başlandı. Çalışmalar planlandığı gibi sürüyor.
Yenigün – 07.02.2007