İzmir-İstanbul arası otoyol oluyor

Yaklaşık 6 milyar YTL'ye mal olması beklenen 420 kilometrelik İstanbul-İzmir arası otoyol projesinin ilk aşaması sayılan İzmit Körfez Geçişi için takvim netleşiyor. İzmit Körfezi'ne yapılacak 3 kilometrelik asma köprünün ihale süreci önümüzdeki günlerde başlatılacak

Ulaştırma sektöründeki en önemli projeler arasında yer alan 6 milyar YTL'lik İzmit Körfez Geçişi yapımında geri sayım başladı. Karayolları Genel Müdürlüğü, ilk olarak İzmit Körfezi'ne inşa edilmesi planlanan asma köprü ile ilgili hazırladığı raporu, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) onayına sunarak ihale sürecini de önümüzdeki günlerde başlatacak. Gebze-Orhangazi-Bursa-Balıkesir-İzmir güzergahını içine alan projenin bu yıl içinde ihale edilmesi bekleniyor. Yap-işlet-devret modeline göre inşa edilecek proje kapsamında yapılacak asma köprünün orta açıklığı yaklaşık bin 700 metre ye toplam uzunluğu 3 bin metre olacak. İzmir'e kadar uzanacak proje, 377 kilometre otoyol ve 43 kilometre bağlantı olmak üzere toplam 420 kilometrelik güzergahtan oluşacak. Projenin ihale şartnamesi, teklif verme dokümanları ve taslak sözleşmesi ile Orhangazi-Bursa-Bahkesir-Manisa-İzmir kesimlerinin projelerinin de hazırlandığı öğrenildi.
İstanbul'dan İzmir'e kadar uzanacak proje, 377 kilometre otoyol ve 43 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 420 kilometrelik güzergahtan oluşacak.

Gebze-Orhangazi kesimine ait fizibilite etüt raporları ile ilgili çalışmalar ise sonuçlanmak üzere. Söz konusu kesime ait fizibilite raporları, kısa süre içerisinde Devlet Planlama Teşkilatı'nın görüşüne sunulacak. Devlet Planlama Teşkilatı'nın olumlu görüşünün alınmasının ardından Karayolları Genel Müdürlüğü, 'hedef proje' olarak programına aldığı Körfez Geçişi ve ilgili otoyol kapsamındaki inşaat işlerini uluslararası düzeyde ihaleye çıkaracak.

Haber Ekspres – 08.05.2007