İzmir sahili inci takacak

 

<Hatice Alparslan>
İzmir sahilini Karşıyaka’dan Narlıdere’ye kadar tramvay projeleriyle süsleyecek olan ilçe belediye başkanları, 2009 sonunda projelerini bitirmeyi planlıyor. Narlıdere’ye, Balçova’ya ve Karşıyaka’ya yapılacak olan tramvay, İzmir’in en büyük sahili olma özelliğindeki Konak sahiline dolgu yüzünden yapılamayacak.
Konak’a tramvay yok
Kordon boyunun İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğunu belirten Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, kordon boyunun tramvaya uygun olmadığını da kaydederek, “Kordon dolgusu hala mahkemelik olduğu için hiç bir şey yapılamıyor. Tramvay için kordon da yer de yok. Sadece görüntüsü var, yapılsa bile trafiği tıkar” dedi.
Teknik altyapısı tamamlanma aşamasında olan 3 kilometrelik Narlıdere tramvayı ile Narlıdere’de nostaljik havayı yakalayacaklarını söyleyen Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, “İzmir’in ilk tramvayını hayata geçirmiş olacağız. Tramvay yolcuları ile yarım saatte bir götürüp getirecek ve ücretsiz olacak” diye konuştu. Seçim vaadi olan tramvay projesini İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne sunduklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Şu anda gündemde metro projesi olduğu için tramvay projesini 2009 yılına ertelemek zorunda kaldık” dedi. Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, İnciraltı’nda haftasonları yaşanan trafik çilesini sona erdirecek çözümün 2008’de tamamlamayı planladıkları tramvay projesi olduğunu söyledi.
Yenigün -21.04.2007