İzmir, Prag’ı örnek almalı

İzmir, Prag gibi tarihi daha ön plana çıkarmalı

AB Milletvekili Vural Öger:Betonla yok olan İzmir ve Ege tarih turizmine yönelmeli
 
<Hatice Alpaslan> Gazete Yenigün 12.05.2006

İTO’nun davetlisi olarak İzmir’e gelen Avrupa Parlamentosu Milletvekili, Öger Tur Yönetim Kurulu Başkanı Vural Öger, oda üyelerine yaptığı konuşmada, İzmir ve Ege’nin tarih turizmine yönelmesi gerektiğini söyledi. Türk turizminin en önemli sorununun betonlaşma ve yüksek katlı binalar olduğunu vurgulayan Öger, “Ege eşittir lifestyle (yaşam stili) anlayışını oturtmalıyız. Eski binaları koruyarak, asfalt ve betondan uzak, yeşile yer verilerek ve Helen yaşamı canlandırılarak Ege turizmi tanıtılabilir. Çeşme’de Alaçatı konsepti iyi bir örnek. Bu tür oluşumlar Ege genelinde yayılırsa turizmi olumlu etkiler. Betonlaşma ve yüksek yapılaşma Kuşadası’ndan özellikle Alman turistleri kaçırdı. Türkiye’nin imaj sorunu var. Anadolu kültürü içinde yer alan Millet, Helen tarihi öne çıkarılarak kültür ve tarih turizminin tanıtımı yapılmalı. Örneğin Prag deniz kenarı değil. Ancak tarihi dokusu ön plana çıkmış. İzmir’de Prag gibi kültürü, tarihi, mutfağı ile yeni bir turizm merkezi olabilir” diye konuştu. 
 
Dört mevsim 12 ay şansı
Öger, Ege’nin turizmi için Master plan oluşturmak üzere işadamları ile bir araya gelerek toplantı yapabileceklerini, aksi halde kan kaybeden turizmin ucuz destinasyona kayacağı endişesini de dile getirdi. Dünyada turist sayısının 808 milyon kişiye ulaştığını belirten İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “Sektörde 300 milyon kişi istihdam ediyor. Ancak, Türkiye’nin bu pastadan aldığı pay yüzde 3’te kalıyor. Türkiye’ye gelen turist sayısı 20 milyonu aştı, turizm geliri de 20 milyar dolara ulaştı, ama bu rakamlar yeterli değil. Dört mevsim 12 ay turizm için imkanları olan bir ülkeyiz. Aldığımız payı yükseltebiliriz” dedi.
 
EXPO 2015 için üzerimize düşen göreve yapacağız
EXPO 2015 konusunda jüri ile bağlantı halinde olacağını belirten Vural Öger, “EXPO payını İzmir’in alması için  EXPO jürisi ile devamlı bağlantı halinde olacağız. İzmir’in adaylığından jürinin etkilenmesini sağlayacağız ve EXPO için İzmir’in seçiminde bir katkıda bulunacağız. İzmirimiz için üzerimize düşen görevi yapacağız” dedi. Öger ve Demirtaş, toplantının sonunda birbirlerine çeşitli hediyeler verdi.