İzmir, organik tarım merkezi oldu

İzmir, organik tarım merkezi oldu

Organik tarım sektöründe kümeleşme modeli çalışmaları kapsamında, İzmir'in merkez olarak benimsendiği bildirildi. Ege İhracatçı Birlikleri'nde düzenlenen "Organik Tarımda Kümelenme ve Yeni İş Fırsatları" seminerinde konuşan Dış Ticaret Müsteşarlığı Uzmanı Yasin Türkcan, ekolojik tarımda İzmir merkezli oluşturulacak bir kümelenmenin bütün ülke için model olacağını ifade etti.
Kümelenme projesinin ilk ayağının 2009 yılında tamamlanacağını aktaran Türkcan, şunları kaydetti: "Ulusal Kümelenme Politikası'nın Geliştirilmesi Projesi kapsamında kümelenmenin oluşturulacağı yerler tespit edildi, küme haritası oluşturuldu. Bu proje hem AB'nin hem Türkiye'nin orta ve uzun vadeli planları için önem taşıyor.
Organik tarımla ilgili küme çalışmalarında ihracat performansı, uzmanlaşma, sektörün kentteki ağırlığı, kentin sektör içindeki ağırlığı kriterleri baz alındı. Bu kriterleri karşılamada 4 yıldız alan İzmir'in organik tarım kümelenmesinde merkez olarak değerlendirilmesi benimsendi.''
Ekolojik Tarım Organizasyonu (ETO) Başkanı Atilla Erten de yaptığı konuşmada organik tarım dünya pazarının 2007 yılında 46 milyar dolarlık hacme ulaştığını, geçen dönemde gıda sektörünün yüzde 5, organik gıda sektörünün yüzde 21 oranında büyüdüğünü söyledi. Erten, Türkiye'nin organik tarımda ideal ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Yeni Asır / 08.04.2008