’İzmir, Limanıyla kalkınır’

yenigün – 30.10.2007{nomultithumb}

“İZMİR BİLİŞİMLE KALKINACAK”
Devlet, İzmir’e lojistik üs konumuna gelmesi için destek vermelidir
Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Başkanı Cemal Elmasoğlu, İzmir’in gerçek bir liman kenti olabilmesi için Pire Limanı örneğinin uygulanması gerektiğini söyledi. Elmasoğlu, EXPO konusunda ise sorun çıkarılmaması, bu projeye bütün İzmir’in el birliği destek vermesi gerektiğini vurguladı.İzmir Limanı’nın gelirlerinin her geçen sene artış gösterdiğini ve 51 milyon doların üzerine çıktığını belirterek, “Bu gelir liman donanımı için kullanılmadı. TCDD’ye devrediliyordu. Üstelik bu gelir rakamı, işe uğramayan ama siyasi konjonktürün içine ittiği isimlerin giderleri de düşüldükten sonra kalandır. Gördüğümüz diğer bir tehlike de özelleştirme kapsamında limanı alacak olan şirketin bu uygulamaya devam etmesiydi. Türkiye’deki özellikle imalata dayalı sanayinin girdi maliyetlerini düşürmekle ilgili limandaki el ile işleme ya da manipülasyon dediğimiz işlemlerin minimuma getirilmesi esastır” diye konuştu.
Pire Limanı örneği
Pire Limanı’nın, transit aktarma merkezi olduğunu hatırlatan Elmasoğlu, “Büyük tonajlı gemiler Pire’ye gidiyor, mallar burada daha küçük gemilere aktarılıyor ve dağıtılıyor. Pire ve dolayısıyla Yunanistan ulaştırmayı bir sektör ama ulaştırma politikası olarak gördüğünden bu işten inanılmaz para kazanılıyor. Limana, Pire’deki konsepti yerleştirmesi ve Pelikan Burnu açıklarından direkt liman girişine yer açarak draftını yükseltmesi, gemi geçiş güzergahında römorkorların gelen büyük gemilere eskort etmesi suretiyle İzmir tam anlamıyla bir liman şehri olabilir. Bunu da kara, hava, demir ve deniz yollarını sisteme entegre edilmeli. Devletin de lojistik üs konumuna getirme desteğini alabilirsek İzmir sadece İzmir olarak değil, Ege Bölgesi, İç Anadolu ve Akdeniz’e açılan gerçekten Batının en büyük kapısı konumuna gelebilir” ifadelerini kullandı.
Hakkımız verilsin
İstanbul gibi ithalata dayalı bir ekonominin İzmir’de olmadığını söyleyen Elmasoğlu, “Vergimizi kazanıyor ve ödüyorsak kamu yatırımlarından ciddi anlamda pay alma hakkımız da vardır ve bunu yerel seçimlerle de örtüştürmemek gerekir diye düşünüyorum. Sonuçta, Global Hatchinson ve İhracatçı Birlikleri olmak üzere bir konsorsiyum tarafından liman alınmıştır. Onlara destek vermek amacıyla değil, İzmir’in gelişim sürecine katkı vermek için çıkabilecek bürokrasileri şimdiden görebilmek ve tedbirlerini alabilmek lazım” dedi.
KOBİLER SIKINTILI
“Türkiye’de KOBİ’ler büyük sıkıntıda. İthalat nedeniyle Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi’nde kapanan kepenkleri sıklıkla görürsünüz. AB üyeliği bir şart olsa da, özellikle imalata dayalı sanayilerde bize uygulanan tarife dışı engeller konusunda Türkiye’nin yaptırım gücünü kullanması gerekiyor. ‘Koruma Duvarı’ uygulansın demek istemiyorum. Raporumuzda tespit ettiğimiz sonuç sanayiciye yerel, yöresel ve sektörel teşviklerin bir arada verilmesinin gerektiğidir.”
EXPO, BİZİM OLMALI
“EXPO için Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu başta olmak üzere yine İzmir kanaat önderlerinin geliştirdiği ve geliştirebileceği projelere ciddi anlamda değer verilmeli. Belediye CHP’den, iktidar AKP’den denmemeli. İzmirlilere bu konuda eğitim vererek, EXPO projesine katkı koymasını sağlamalıyız. İzmir halkı katkı koyarsa ancak o zaman başarılı oluruz. Yer seçimi konusundaki tüm tartışmaların artık kapanması ve yerin kanun gibi kabul edilmesi gerekir.”