İzmir limansız olmaz!

1 Temmuz 2008 – Yenigün{nomultithumb}

 

[Fırat SOYLU-Fotoğraf: Emre TAZEGÜL]
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kuruluşundan bu yana bir liman kenti olan İzmir’in, bu özelliğinden uzaklaştırılması düşüncelerine hiçbir zaman katılmadıklarını vurguladı
Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın ortak girişimiyle dört yıl önce uygulamaya geçen ‘İzmir Körfezi’nin Temizlenmesi ile ilgili Oşinografik ve Jeofiziksel Araştırma’nın sonuçları açıklandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç toplantı salonunda dün gerçekleşen sonuç bildirgesi toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Emin Alıcı ile aynı üniversitede görevli Prof. Dr. Günay Çiftçi ile Doç. Dr. Erdem Sayın katıldı.
3. kuşak gemiler gelmeli
İzmir Körfezi ile ilgili yapılan araştırmadan çıkan sonuçlarını en kısa sürede değerlendirerek çözüm projelerini hayata geçireceklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in bir liman kenti olmaya devam etmesi için her türlü çabayı göstereceklerini vurguladı. Kentin tarihsel gelişiminde körfezin büyük önemi olduğunu savunan Kocaoğlu, şunları söyledi: “İzmir bir liman kentidir ve bu özelliğini mutlaka taşımaya devam etmelidir. Büyükşehir Belediyesi olarak İzmir’in bu özelliğinden çıkartılması düşüncesine katılmıyoruz. İzmir limanına 3. nesil gemilerin gelmesi için ne gerekiyorsa yapılması gerektiğine inanıyoruz.”  
Körfez kurtarılmalı
Ege Denizi’nin İzmir Körfezi kısmında yapılan araştırma sonuçlarını duyuran Rektör Emin Alıcı da, İzmir körfezinin kurtulması için biran önce kolların sıvanması gerektiğine dikkat çekti. Araştırmada özellikle körfezdeki su akıntısının rahatlatılması üzerinde duran Alıcı, “Eğer körfez için kolları sıvamazsak 20 yıl sonra İzmir liman kenti olmak yerine, bir kara kentine dönüşecektir” vurgusu yaptı. Büyük kanal projesinin körfez temizliği için yeterli olmadığı da söyleyen Alıcı, körfezin Yeni Kale geçidinde deniz dibinde bulunan iki gemi batığının kaldırılması gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Böylece su akışı daha fazla olacaktır. Körfez temizliği için bir başka gerekli düzenlemede Ragıp Paşa Dalyanı’nda su kanalları genişletilmeli. Böylelikle su doğal akıntıyla birlikte kendi temizliğini sağlayacaktır. Derin kanalar açıldıkça suyun akış sürati güçlenecek ve biriken balçıklar bu güçle birlikte dağıtılmış olacak.”
Projelere hemen başlanmalı
Rektör Emin Alıcı’nın açıkladığı araştırma sonuçlarına göre en kısa sürede projeler hazırlanacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ise, başta hükümet olmak üzere projeleri İzmir’in önde gelen sivil toplum kuruşlarına ileteceklerini ifade etti. Kocaoğlu, “Bu projeler Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın altından kalkamayacağı projeler değil. Bu projelere hemen başlamakla, bir gün önde körfezi kurtarmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Bu projelerle İzmir’i gelecek kuşaklara liman kenti olarak bırakılmasını sağlarız” dedi.