İzmir için Manhattan projeleri

İzmir için Manhattan projeleri

Dünya kenti İzmir, hızla yüz değiştiriyor. 2015 yılının, çağdaş ve modern temelleri bu günlerden atılıyor.

İZMİR Büyükşehir Belediye Meclisi’nden, kentin siluetini değiştirecek bir imar planı geçti. Rahmetli Ahmet Piriştina döneminden bu yana gündemde olan ve değişik nedenlerden dolayı hep kentin gündeminde olan Liman arkası, yeni İzmir ya da 3. İzmir olarak adlandırlan bu bölgeyi gökdelenler bölgesi olarak imara açan bu plan sayesinde, İzmir’in hatıra resimlerinde artık gökdelenler de olacak. Kimilerine göre de, İzmir’in Manhattan’ını yaratacak bu projeyi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile konuştuk. 2015’in temellerini attıklarını söyleyen Kocaoğlu, değişik isimlerle zikredilen bu imar projesinin amacını, "İzmir’in önüne konan vizyonun gerçekleştirilmesi" olarak açıkladı:

KARA PLANLARI

"Kentlerin büyümesi ileri gitmesi, kalkınması, kentte yasayan insanların istihdam sorunun ortadan kaldırılması ve ya refah düzeyinin artması, o kentin gelişmesine bağlı. Bunun için de kentin vizyonu doğrultusunda belirlediğimiz sektörlerin yapılabilmesi ve gelişebilmesi için bölge planlarının kara planlanmalarının yapılması gerekir. Bu kentin gelişimine yönelik, turizm, kongreler, fuarlar, kültür, sanat kenti vizyonu benimsendi; buna uygun kara parçalarının planlamamız gerekiyor. Bu çerçeve içinde de, başlangıçta Ahmet Piriştina döneminden devam eden, liman arkası, yeni İzmir yada üçüncü İzmir diye adlandırılan bu 500 hektarlık alan gökdelenler bölgesi olarak belirlendi ve meclisten kararı çıktı ve önümüzdeki günlerde de yatırım yapılabilecek hale gelecek. Şu anda da 8-10 arsa sahibi arayış içersinde yatırım yapmak için."

AMERİKA’DAN YATIRIMCI

Bu imar projesinin içeriği açısından amaçlarının yatırımcıya, geldiklerinde sunacakları bir yatırım sepeti hazırlamak olduğu vurgulayan Kocaoğlu, "Tamam, İzmir’e Çin’den, Amerika’dan yatırımcı gelsin, hadi geldi diyelim. Otel yapmak istiyor planlanmış otel yeri yok, hastane yapmak istiyor planlanmış hastane yeri yok. Sanayi bölgesi, fuarcılık, kongre için de aynı şey geçerli. Ama bu altyapı yok. Yatırımcı nereye ne yapacağını bilecek."

ÇOK PROJE VAR

Bölgeyle ilgilenen bir çok yatırımcı olduğunu belirten Kocaoğlu, "Liman arkasıyla ilgili çok proje var. Otel yapmak isteyen, işmerkezi yapmak isteyen, alışveriş merkezi yapmak isteyen çok. İşbankası, Kula mensucat, Petrol Ofisi, Turyağ, Piyale, Tariş arazisinde yatırımlar düşünülüyor. Gelişme için liman arkası birinci ayak. İkinci ayak ise İnciraltı oranın da planlanması gerekiyor. Üçüncü ayak da bir de yarımadamız var. Dünyanın en bakir ve önemli kara parçalarından biri. 171 bin hektar. Planlamalarda İzmir’le beraber ortak bir karar vereceğiz" dedi.

10 MİLYAR DOLAR

Bu bölgenin kente inanılmaz bir yatırım getireceğini belirten Kocaoğlu, bu yatırım boyutunu da şöyle açıkladı: "Bu bölgenin getireceği yatırımı kaba bir şekilde beraber hesaplayalım: Yeni kent merkezi 500 hektar, at bunun yarısını; 250 hektar. Parseller 5 bin metre kare. Bu demektir ki oraya 500 tane bina sığar. Bu da minimum 10 milyar dolar demektir. Bu yalnızca fiziki yatırımdır. Bütün bunlar gerçekleştikten sonra da istihdam diye bir sorun da kalmaz. Plan bir ay askıda kalacak, şu anda askıda. Daha sonra start alacak."

Hürriyet Ege / 11.12.2007 {nomultithumb}