İzmir, Eylül’de “Sağlıklı Kentler”i konuk edecek

Büyükşehir Başkan Vekili Karaman, Van ve Ürgüp'ün adaylığına rağmen, birliğin bir sonraki toplantısını kazanmayı başardı


Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman ve ekibi, Trabzon'daki toplantıda başarılı bir çalışma yaptı

Türkiye'deki şehirlerin daha sağlıklı ve yaşanılır hale gelmesi amacı doğrultusunda faaliyet gösteren Sağlıklı Kentler Birliği, EXPO adaylığına destek için 7-8-9 Eylül tarihleri arasında İzmir'de toplanacak.
Sağlıklı Kentler Birliği üyesi olan İzmir, birlik üyelerini Eylül ayında ağırlamaya hazırlanıyor. Birliğin tartışacağı konular arasında, sağlıklı bir kent yaratma konusunda EXPO 2015 adaylık yarışında İzmir'e verilecek destek de olacak.

Başarmalıyız
Birliğin Trabzon'da düzenlenen "Sağlıklı Şehir Planlama ve Yerel Yönetimler" konulu toplantısın katılan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman, konuşmasında, İzmir'in EXPO 2015 adaylık süreci konusunda katılımcılara bilgi verdi. Birlik toplantısının yerinin belirlenmesi konusunda Ürgüp ve Van'a karşı yarışan İzmir, mücadeleyi kazanarak bir sonraki toplantıyı düzenlemeyi hak etti. İzmir Uluslararası Fuarı'nın ve EXPO 2015'in ana konusunun sağlık olduğunu belirten Karaman, bu gerekçeyle toplantının İzmir'de yapılmasının doğru olacağını sav undu.
Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Başkanı Hikmet Şahin, iki yıl önce kurulan oluşumun, Dünya Sağlık Örgütü önderliğinde faaliyet gösteren Dünya Sağlıklı Kentler Birliği çerçevesinde çalıştığını anlattı. Toplantıda, Kayseri, Akçay ve Amasya belediyelerinin üyelik başvuruları kabul edildi.
Toplantının ikinci gününde bir sunum gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Fügen Selvitopu'nun anlattığı projeler, katılımcılardan büyük ilgi gördü. Kentsel dönüşüm projeleri konusunda katılımcılara bilgi veren Selvitopu, Agora-Kadifekale-Kemeraltı ve Uzundere'deki konut projeleriyle ilgili ayrıntılara dikkat çekti.

yeni asır 02.05.2007{nomultithumb}