İzmir, EXPO için görücüye çıktı

{nomultithumb}2015 yılındaki EXPO’ya aday olan İzmir, Uluslararası Sergiler Bürosu’nun Paris’te düzenlenen genel kurulunda delegelere kendisini tanıttı. İzmir, kazanan kentin açıklanacağı Mart 2008’e kadar 3 kez daha kendisini anlatacak.

Merih Ak

NTV-MSNBC
Güncelleme: 23:33 TSİ 24 Aralık 2006 Pazar

PARİS – Dünyanın en büyük organizasyonlarından birisi olan EXPO için yarış başladı. Paris’te düzenlenen Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) Genel Kurulu’nda 2012 yılında yapılacak olan küçük, 2015 yılındaki büyük EXPO’ya aday olan ülkeler kendilerini tanıttı.

Paris Kongreler Merkezi’nde gerçekleştirilen genel kurulda aday kentlerin hazırladığı sunumlar, delegelere sunuldu.

BIE Genel Kurulu'na İzmir Büyüksehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş katıldı.

İzmir’in Akdeniz havzasında en eski yerleşim birimi olduğunu kaydeden Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Osman Korutürk, İzmir’in aynı zamanda Homeros’un doğum yeri ve İpekyolu’nun son durağı olduğunu söyledi.

Korutürk, 5 milyon nüfusu bulunan İzmir’in ekonomik ve endüstriyel zenginliğe sahip olduğunu bildirdi.Sunumda konuşan Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Kültürel İşler Daire Başkanı Necil Nedimoğlu, Türkiye’nin EXPO 2015’i büyük bir istekle yapmak istediğini, Akdeniz’de düzenlenecek EXPO için İzmir’in eşsiz bir yer olduğunu bildirdi.

Nedimoğlu, sinegog, kilise ve camilerin yan yana bulunduğu İzmir’in, medeniyetlerin buluştuğu bir kent olduğunu söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ünlü tarihçi Heredot’un İzmir’i, “En yüce gök kubbenin altında ve dünyanın en güzel ikliminde” diye tanımladığını, 8500 yıllık tarihi boyunca pek çok önemli medeniyete ev sahipliği yaptığını bildirdi.

İzmir’deki enerji, heyecan ve motivasyonun EXPO organizasyonunun geleceğine çok şeyler katacağını ifade eden Kocaoğlu, ticari bir fuar olmaktan çok birer tema ve kültür etkinliği olarak anılan EXPO için İzmir’in adaylığının “biçilmiş kaftan” olduğunu vurguladı.

MİLANO GIDA TEMASINI İŞLİYOR
Daha önce 4 kez EXPO’ya ev sahipliği yapan İtalya ise bu kez Milano ile EXPO’ya aday.

Kentin teması ise Gıda. 7 alt başlık ile yapılan sunumda dünyada 840 milyon kişinin açlık çektiği bir süreçte, gıda güvenliği, gıda sağılığı konuları ile ilgili sunum yapıldı.

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Osman Korutürk, İzmir heyetine büyukelçilikte kokteyl verdi.


TEPKİLER
İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş, EXPO’nun bir rüya olduğunu ama bunun sadece İzmir için değil, tüm dünya ülkeleri için geçerli olduğunu belirterek, yarışı kazanacaklarına inandıklarını belirterek şunları söyledi: “Çünkü Türkiye, coğrafya olarak doğu ile batının birleştiği yerdeki bir medeniyet köprüsü. On binlerce yıl burada çeşitli medeniyetler yaşamış ve artık dünyanın geldiği kültürel ve dinler arası çatışmanın yoğunlaştığı bu yıllarda hoşgörü ülkesi olarak Türkiye’nin EXPO’yu düzenlemesi çok anlamlı olacak. Bunu anlatmaya çalışıyoruz. Bu çabalarımız 2008 şubatına kadar devam edecek. Bu bir devlet projesi olduğu için el birliğiyle çalışmamız lazım. EXPO’yu kararlılıkla ve el birliğiyle İzmir’e getirmek istiyoruz.”

Deniz Ticaret Odası Başkanı Geza Dologh da, İzmir’in EXPO 2015 için en kuvvetli aday olduğunu söyledi. Dologh, ilk sunumda eksikliklerin görüldüğünü, buna karşın ülkelerin 3 sunum hakkının daha bulunduğunu belirterek, İzmir’in güçlü yanlarının bundan sonraki toplantılarda ortaya konacağını vurguladı.

İzmir ve Milano, 18 Haziran’da yine Paris’te yapılacak toplantıda bir kez daha delegelere kendilerini anlatacak.