İzmir, EXPO 2015 için diplomatik atakta

EXPO Yürütme Kurulu’nun İzmir’deki son toplantısında müjdeli mesajlar verildi:
Uluslaraarası tanıtım tüm hızıyla sürüyor. Paris’te gövde gösterisi yapılacak

İZMİR Milliyet

İzmir’in aday olduğu EXPO 2015 için oluşturulan Yürütme Kurulu toplantısının ardından kamuoyuna sevindirici mesajlar verildi.
Son dönemlerde ortaya atılan çeşitli tartışmalara rağmen EXPO çalışmalarının hız kesmeden sürdürdürüldüğü belirtildi. Dış temsilciliklerin girişimlerin yoğun şekilde sürdüğünü açıklandı, kamuayondaki yanlış izlenimlerin aksine İzmir Milano’dan önde olduğu ifade edildi.
Valilikte bir araya gelen Yürütme Kurulu Başkanı Eski Büyükelçi Mengü Büyükdavras, EXPO 2015 İzmir Tanıtma Kurulu Başkanı Büyükelçi Solmaz Ünaydın, Vali Yardımcısı Fahri Aykırı, İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Tuğrul Yemişçi, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Tamer Taşkın, Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Kültürel İşler Daire Başkanı Necil Nedimoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Özgür Özarslan, İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gül Şener ile EXPO 2015 Genel Sekreteri Tunç Soyer, durum değelendirmesi yaptı.
Toplantıda ağırlıkla mali konular ile 18-19 Haziran’da Paris’teki Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) Genel Kurulu’nda, daha sonra EXPO’nun ev sahibini belirleyecek olan 98 ülkenin delegasyonuna yapılacak sunum konuşuldu. Bu sunuma yönelik içinde projelerin bulunduğu bir dosya hazırlandığı ve Paris’te adeta gövde gösterisi yapılacağı bildirildi.

İlk hedef Paris
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mengü Büyükdavras, ekip olarak BIE Genel Kurulu’na kilitlendiklerini ifade etti. Buradaki sunuma Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün de katılacağını belirten Büyükdavras, ''Türk heyeti 50 kişiden oluşacak. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, kendisi katılamazsa yerine en üst düzeyde katılımı sağlayacağız'' dedi. Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Osman Korutürk’ün kısa bir konuşma yapacağı belirtildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da, evsahibi kimliğiyle tüm BİE üyelerini kente davet edeceği kaydedildi.

Yarıştan galip çıkacağız
EXPO 2015 İzmir Tanıtma Kurulu Başkanı Büyükelçi Solmaz Ünaydın, da İzmir’in bu EXPO yarışından galip çıkacağına inandığını ifade etti. Milano’nun altyapı ve diğer konular açısından hazır olabilmesine karşılık, BIE’nin de EXPO’lar için yeni bir açılım istediğine dikkat çeken Ünaydın, ''Sahip olduğu bütün kültürleri içinde eritmiş hoşgörü ve barışı simgeleyen İzmir, Milano ile girdiği yarışta çok daha şanslı'' dedi. Ünaydın, son dönemlerde ortaya atılan çeşitli tartışmalara rağmen EXPO çalışmalarının hız kesmeden sürdürdürüldüğüne işaret etti. Ünaydın, ''Dış temsilciliklerin girişimlerin yoğun şekilde sürüyor. Şu anda yapılması gereken çalışma, uluslar arası tanıtımdır. Biz de bunu uzun bir süredir en iyi şekilde yapıyoruz. Ortaya atılan ‘geç kaldığımız’ görüşüne kesinlikle katılmıyorum'' dedi.

‘İnciraltı’nda sorun yok

İnciraltı’nın EXPO alanı olarak seçilmesiyle ilgili Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Kültürel İşler Daire Başkanı Necil Nedimoğlu da bunun siyasi bir tercih olduğunu söyledi. Nedimoğlu, gereken her şeyin yapılacağını vurguladı, ''Büyükşehir Belediyesi’nin başvurusu üzerine Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun sahil kesimi 1. derece SİT kapsamına alınan İnciraltı ile ilgili EXPO’nun burada düzenlenmesi konusunda herhangi bir sorun olmadığına dikkat çekti. Nedimoğlu, ''Bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığı bir çalışma yaptı. Turizm alanlarının genişletilmesi ile ilgili bir kararname taslağını başbakanlığa sevk etti'' dedi.
Milliyet Ege – 09.06.2007