İzmir Ekonomi’nin gökdeleni satışta

Balçova’da yedi yıldır inşaatı tamamlanamayan bina, geçtiğimiz aylarda İşbirliği Holding tarafından İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne satıldı. Üniversite de şimdi yeni bir alıcı arıyor

ARZU ÇETİK İzmir Milliyet Ege – 29.08.2007{nomultithumb}

İşbirliği Holding’in Balçova’da yedi yıldır atıl durumdaki gökdelen inşaatı satışa çıkarıldı. Holding tarafından 24 milyon 820 bin YTL olduğu iddia edilen bir bedelle İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne (İEÜ) satılan bina üniversite olacak diye beklenirken, gazetelere satış ilanı verildi.
İzmirli bir grup işadamının kurduğu İşbirliği Holding, 1997 yılında satın aldığı Balçova’daki arsada 1998 yılında ticaret merkezi inşaatına başladı. Ancak ekonomik kriz nedeniyle 2000 yılında inşaatı duran 100 metre yüksekliğindeki, 23 katlı gökdelene yedi yıl tek bir çivi dahi çakılmadı. Toplam 24 bin 887 metrekare üzerine kurulması planlanan ticaret merkezi tamamlanamadı.
Kullanım alanı 46 bin 500 metrekare, otopark alanı 13 bin metrekare olacak ticaret merkezinin birinci katında hipermarket, ikinci katında her türlü ihtiyaca yönelik mağazalar, üçüncü katında cep sineması, kafeterya, fast food bölümleri yer alacaktı. Geri kalan katlarda ise prestij iş merkezleri olacaktı.

Kapalı zarf ile satılacak
Bina bu yıl holding tarafından 24 milyon 820 bin YTL olduğu iddia edilen bir bedelle İEÜ’ye satıldı.’Gökdelen üniversite olacak’ diye beklenirken, İEÜ’ye gazetelere satış ilanı verdi.
İlanda 24 bin 887 metrekare yüzölçümlü arsa niteliğindeki taşınmaz ve üzerinde bulunan kaba inşaatı tamamlanmış bina ile eklentilerinin kapalı zarfla teklif alma ve açık artırma usulü ile 14 Eylül tarihinde saat 17.00’de satılacağın belirtildi.

30 milyon dolar
İşbirliği Holding’in de yönetim kurulu başkanlığını yürüten İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, binanın 30 milyon dolardan satışa çıkarıldığını söyledi. Binada üniversite yapımına ilişkin bir engel olmadığını, planlarını değiştirdiklerini belirten Demirtaş şu bilgiyi verdi:
''Bu gayrimenkulun üniversite olarak kullanılmasına ilişkin programımızı değiştirdik. Nerede başka bir üniversite yapacağımıza ilişkin kesin bir karar henüz vermedik. Bina konut dışından her türlü kullanılabilir. Alışveriş merkezi, otel, hastane yapılabilir. Çok ilgilenilen bir yer.''