İzmir Barosu Efemçukuru için dava açtı

İzmir Barosu Efemçukuru için dava açtı

İzmir Barosu, Efemçukuru köyünde altın aranması için kamulaştırma kararı veren Bakanlar Kurulu kararını yargıya taşıdı. Baro adına Avukat Enis Dinçeroğlu tarafından Danıştay'a dava açıldı. Dava dilekçesinde, Bakanlar Kurulu kararının derhal durdurulması ve iptali istendi.

İzmir Nöbetçi İdare mahkemesine verilen dilekçe ile dosyanın Danıştay'a gönderilmesi istendi. İzmir Barosu davasında, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU'nun da kendi yanlarında taraf olmasını istedi. Kabul etmesi halinde İZSU'da bu iptal davasına katılacak. Dava dilekçesinde İZSU'nun da altın çıkarılmasına karşı çıktığı bildirildi.

Dilekçeye göre İZSU; İzmir'e su sağlayan havzaların korunması konusunda tek yetkili ve görevli olduğunu, su gereksinimini karşılayacak barajları besleyen havzada yapılacak altın çıkarma faaliyetine "…yüzey topografyasını değiştireceği, arazide erozyon ve çökertme olacağı, kimyasal dengelerde bir takım değişimlerin ortaya çıkabileceği, doğal su akışı yönünde ve akış hacminin değişiminin doğal döngüyü olumsuz yönde etkileyeceği ve elde edilen suyun kirlenmesine yol açacağı…" gerekçesiyle karşı çıktığı belirtildi.

İzmir Barosu Bakanlar Kurulunun kamulaştırma kararının iptaline gerekçe olarak 'Altın mı, su mu?' ikilemini öne sürdüğü, yöredeki Çamlı Barajı ile konunun ilişkilendirildiği belirtildi. Dilekçede şu ifadelere yer verildi: "Acele kamulaştırılan alanda yapılacak olan; İzmir'e su getirmesi planlanan Çamlı Barajıyla aynı alandaki Efemçukuru köyünde altın çıkarılması çalışmasıdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Urla, Seferihisar, Güzelbahçe ilçelerine verilecek suyu Çamlı Barajı karşılayacaktır. Ancak barajla aynı alanda altın çıkarma faaliyeti yürütülmesi hem toplum sağlığını etkileyecek hem de altın çıkarılması nedeniyle su zehirli hale gelecektir."

İzmir Barosu'nun dilekçesinde ayrıca, iptali istenen Bakanlar Kurulu Kararı'nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 1 No'lu Protokolü'nün 1. maddesine aykırı olduğu vurgulandı.

Haber Ekspres / 18.01.2008