İzmir Barosu Allianoi için mahkemede

İzmir Barosu, Allianoi antik kentini sular altında bırakacak baraj projesi konusunda açılan davalar sonuçlanmadan işleme başlanarak hukukun hiçe sayıldığını öne sürdü. Baro, yürütmenin durdurulması istemiyle İzmir İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

Mahkemeye dava dilekçesini sunduktan sonra İzmir Doğa-Der üyeleriyle birlikte basına konuşan İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş, antik kentin hukuk tanımayan kişiler tarafından resmen su altında bırakmak için çalışmaların başladığını anlattı. Pekdaş, tarihi mirası korumak için mahkemeden acele yürütmeyi durdurma kararı istediklerini söyledi. Baro Başkanı Sema Pekdaş, dava dilekçelerinde Allianoi ile ilgili İzmir 2 numaralı Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan aldıkları bilgiye göre, Allianoi'nin bulunduğu yerde tüm hazırlıkların tamamlandığını, su tutulmasının önünde engel kalmadığını öğrendiklerini söyledi. Pekdaş, konuşmasına şöyle devam etti: "Dava sonunda, Allianoi'yi kuma ve suya gömen önceki koruma kurulu kararı iptal edilmiş olsa bile artık korumaya, görmeye ve gelecek kuşaklara aktarmaya değer bir alan kalmayacak. Her şey baraj altındaki suların basıncı altında yok olup gidecek."

Allianoi antik kentinin dünya tarihinde bilinen en eski termal kent yerleşmesinin olduğu yer olduğunu anlatan Pekdaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mahkemeden bu acil durumu göz önünde tutarak, davalı idarenin birinci savunması alınmadan, dosya üzerinde ilk inceleme ile birlikte bilirkişi incelemesi yapılıncaya kadar yürütmenin durdurulmasını istedik. İptal davası gerekçemizde de Koruma Kurulu'nun görevleri anlatılıp son kararla kuruluş amaç ve görevlerinin dışına çıktığını anlattık. Çünkü bu uygulamayla Allianoi'nin değil Yortanlı Barajı'nın korunması yapılmaktadır. Allianoi ile ilgili dava süreçleri halen devam etmekte iken, önümüzdeki ay mahkeme tarafından bilirkişi incelemesi yapılacağına dair ortada bir karar varken, barajın su almaya hazır hale getirilmesi, süregelen davaların sonucunun beklenilmemesi, hukuk devletinde hukuk tanımayan bir uygulamanın örneğidir."

Öte yandan İzmir 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Bergama'daki Allianoi Antik Kenti için 8 Aralık 2010 tarihinde aldığı kararla Yortanlı Barajı'nın faaliyete geçirilmesi konusunda kültür varlıkları açısından sakınca olmadığına karar vermişti.

Kaynak: Haber Ekspres - 27.12.2010