Zincirli protesto

Turan GÜLTEKİN / İZMİR, (DHA) 

Bergama’da, kum döküldükten sonra Yortanlı Barajı’nın suları altında kalacak olan antik Allianoi, dün sabah bir grubun protesto gösterisine tanıklık yaptı.

DOĞA Derneği Başkanı Güven Eken’le bir grup eylemci dün sabah,  Bergama’da Yortanlı Barajı’nın suları altında kalacak olan antik Allianoi’ye geldi. Eylemciler kuma gömülecek olan antik kente geçen hafta kurulan vinçlerden birisine sarmaşık ve zincirlerle bağlandı.

Eken, Allianoi’nin hukuk dışı bir şekilde yok edildiğini öne sürdü, “Burada hem mahkeme kararlarına, hem de İzmir 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun kararlarına aykırı inşaat yapılıyor. Bilim adamları gözetiminde yapılması gereken çalışmalar sadece müteahhitler ve inşaat işçileri tarafından yapılıyor” dedi.

Suç duyurusu

Mahkemelerin verdiği kararlar uygulanana kadar alandan ayrılmayacaklarını sözlerine ekleyen Eken, Bergama Cumhuriyet Savcılığı’na konu ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunduklarını, çalışmanın durdurulması gerektiğini bildirdi.
Çevre gönüllülerinin eylemleri sürerken alandaki işçiler işbaşı yaptı, kısa bir süre çalıştıktan sonra işi bıraktı. Bu sırada Bergama İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler antik kent dışında önlem aldı, Allianoi’ye gelen yollar kesildi.

Ziraat Odası tepkili

Eylem başladıktan yaklaşık bir saat sonra Bergama Ziraat Odası Başkanı Nuri Taşkıranoğullar, iki kişiyle eylem yerine geldi. Eylemi durdurmak isteyen ve hakaret eden üçlüyü jandarma uzaklaştırdı. Yaklaşık yarım saat sonra jandarma, savcılık talimatıyla eylemin sona erdirilmesini istedi, aksi halde müdahale edileceğini bildirdi. Olumsuz yanıt alan jandarma ekipleri demir makasıyla zincirleri kesti, Eken, Su Perisi Nimphe kostümü giyen Seray Yalçın, Tayfun Mützenmacher, Elif Mützenmacher, Ebru Tamer, Serhat Demirkol gözaltına alındı. Daha sonra sorgulamanın ardından serbest bırakıldılar.

Kaynak: Hürriyet Ege – 21.09.2010 {nomultithumb}