Zeytine koruma kağıt üstünde

Maden ihracatçıları sanayi tesisleri ile zeytin alanları arasına 3 kilometre sınır getirilirken, diğer yanda zeytinliklerin imara açıldığını söyledi, “Tartışma boşuna” dedi.
{nomultithumb}

ZEYTİNCİLİK sektörü ile maden ihracatçıları arasında bir süredir devam eden tartışma, sanayi tesisleri ile zeytin alanları arasındaki 3 kilometre sınırın kaldırılması tasarısının TBMM’den geçmemesi ile farklı bir boyut kazandı.
Ege Maden İhracatçıları Birliği yönetim kurulu toplantısından sonra sorunu dile getiren Başkan Yardımcısı Mehmet Yunus Şahin, “Biz yasa değişikliğini isterken zeytin ve madenin ilişkisi için de uğraştık. Ancak zeytincilik sektörü çok agresif davrandı” diye konuştu.
Gözden kaçırmamak gerekir
Zeytincilerin bu konuda Avrupa’yı referans gösterdiğini kaydeden Şahin, sözkonusu ülkelerin sadece ‘anıt ağaçlara 10 metre mesafe’ şartı koyduğunu belirterek, “Bizde ise zeytin alanlarına 3 kilometre mesafede sanayi işletmesi kurulamayacağı şartı var. Buna kalırsa Ege Bölgesi’ndekiler de dahil Edirne’den Nizip’e kadar olan bölgede yer alan dev sanayi tesisleri yasal değil. 1995’te 3 kilometre sınırı kondu, ama bir yandan da zeytinlikler imara açıldı. Bunu da gözden kaçırmamak gerekir” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet Ege – 01.07.2010