Zeytinciler, yasada değişiklik istiyor

UZZK Başkanı Mustafa Tan, zeytincilik alanlarının madencilik faaliyetlerine açılmasını öngören yasa değişikliğinin yeniden düzenlenmesini istediklerini söyledi

MURAT ŞAHİN (HABER MERKEZİ)

Zeytin ve zeytinyağı sektörü Madencilik Yasası'ndan zeytin alanları ile ilgili düzenlemelerin çıkarılmasını talep ediyor. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Mustafa Tan, zeytincilik alanlarının madencilik faaliyetlerine açılmasını öngören yasa değişikliğinin yeniden düzenlenmesini istediklerini söyledi. 21 maddelik yasa teklifinin 3 maddesinin zeytin alanları, orman ve yaban hayatla ilgili olduğuna dikkat çeken Tan, bu maddelerin tasarıdan çıkarılması gerektiğini kaydetti. Tan, yarın Burhaniye'de çok kapsamlı bir toplantı yapaklarını da belirtti.

NÖBET TUTUYORUZ
Tepekule Kongre Merkezi'nde gazetecilerle bir araya gelen Tan, 2004'ten bu yana madencilik sektörünün lobi faaliyetleri ile yapılması düşünülen yasal değişikliklerin zeytincilik sektöründe huzursuzluk yarattığını kaydetti. Tan, "Yasadaki değişiklik ilk olarak 2003'te gündeme geldi ve oy çokluğu ile reddedildi. Zeytinyağı fabrikaları ve tarımsal işletmeler dışında zeytin alanlarında işletme yapılmasının önüne geçildi. 2004'te tekrar değiştirme isteminden sonra 3 Temmuz 2009'da yeniden tehlike ile karşı karşıya kaldık. Biz 2004'ten beri adeta nöbet tutuyoruz. Elimizde silah, cepheyi bekliyoruz. Milletvekillerimizi son görevlerini yapmaya davet ediyor, ümidimizi kesmediğimizi söylüyoruz. Zeytin korunacak inanıyoruz. Madenlerin çıkarılmasına tabii ki karşı değiliz. Zeytin alanlarında maden aranmasına karşıyız."

Kaynak: Yeni Asır – 29.05.2010 {nomultithumb}