Özdere’deki 18 kaçak villayı kimse görmedi

{nomultithumb}27 yıl önce Hazine arazisi ihlal edilerek yapılan evlere, eski başkan zamanında ruhsat verildiği anlaşıldı

DEVRİM İNCE (Yeni Asır – 08.01.2006)

Özdere Koru Koyu'nda, bundan 27 yıl önce imar planına aykırı olarak inşa edilen 18 villaya, belediye tarafından 1987'de ruhsat verildiği ortaya çıktı. Konu, bazı yurttaşlar tarafından yargıya taşındı. Özdere Belediyesi, zamanında göz yumduğu evlerin yasal statüye kavuşması için imar planını revize etmeye karar verdi. Ancak hazırlanan yeni plan, yapı yoğunlaşmasını artırdığı ve Hazine'ye ait orman alanlarının bir bölümünün de imara açıldığı anlaşıldığı için, İzmir 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Şu anda bu cennet koyda imar planına aykırı inşaatlar dururken, plan bulunmuyor. Özdere Belediye Başkanı Haldun Ertok, "Zamanında imar planına aykırı iş yapılmış. Bu binalara bizden önceki dönemlerde ruhsat da verilmiş. Şimdi bizim burayı yıkmamız çok yanlış olur. Çünkü ruhsatlı binaları yıkmış oluruz" dedi.

Milletvekili Evleri
Ege'nin cennet köşelerinden Özdere Koru Koyu'nda, kamuoyunda "Milletvekili Evleri" olarak bilinen Koru Evleri, 1979 yılında inşa edildi. Denize sıfır 36 villa, oldukça iyi paralarla alıcı bulurken, geçtiğimiz yıllarda Koru Sitesi'nin kanalizasyon arıtma sorunu için bir tesis kurulması kararı alındı. Bu karar, site sakinleri arasında huzursuzluk yarattı. Bazı site sakinlerinin, "Denizin dibinde, evimize yakın noktada arıtma tesisi kuruluyor" şeklindeki isyanı üzerine, olay mahkemeye taşındı.

Hukuken sakat
Mahkemeye taşınan tesis kavgası, Özdere'nin 1978'de hazırlanan İmar Mevzi Planı'na göre Koru Sitesi'nin bulunduğu bölümde 2 bin 489 metrekarenin plana aykırı olarak inşa edildiğini ortaya çıkardı. Planda 11 bin 986 metrekare olarak gösterilen Koru Sitesi alanının, gerçekte 14 bin 475 bin metrekare olduğu anlaşıldı. Buna göre imar planına aykırı olarak inşa edilen 18 villanın kaçak olarak nitelenmesi ve yıkılması gerekiyordu.
Ancak mevzii imar planına aykırı olarak inşa edilen 18 kaçak villaya, Şükrü Özkan'ın belediye başkanlığı döneminde ruhsat verildiği anlaşıldı. Bunun üzerine Özdere Belediyesi de hukuken 'sakat' olarak nitelenen bu durumun önüne geçmek için, yeni bir imar planı hazırladı. Belediye yetkilileri tarafından hazırlanan yeni imar planı, İzmir 1. İdare Mahkemesi tarafından Hazine'ye ait arazilere girildiği gerekçesiyle iptal edildi.

Ruhsatlı yapıyı yıkamam
Özdere Belediye Başkanı Haldun Ertok, imar planına uygun olmayan villalara kendilerinden önceki dönemde ruhsat verildiğini ve kendilerinin olaydan daha sonra haberleri olduğunu söyledi. Başkan Ertok, bu konuda şu açıklamay yaptı: "Bu villalar kaçak değil. Ama mevzi imar planına da uymuyor. İmar planına uygun olmaması, kaçak olduğunu göstermez. Yıkmaya kalksak, olmaz. Çünkü bunlara belediye ruhsat vermiş. Dolayısıyla sorumlusu belediye olur. Ruhsatlı yapıyı yıkamam. İmar meselesinin, barışçıl bir şekilde çözülmesi gerekiyor."