Zafer Mavişehirliler’in oldu

 

Sınırsız yükseklik 3 kata, 21 kat yükseklik ise 4 kata  indirildi.Yeşil alan artırıldı.

Karşıyaka Belediye Meclisi, Mavişehir’de yeni yapılacak alanlarda bölgede oturanların talepleri doğrultusunda yeni imar düzenlemesi için tavsiye kararı aldı. EGE Park Alışveriş Merkezi karşı çaprazında kalan ve serbest yükseklik olan alanda üç kata ve Albatros Blokları batısında kalan alanda da imar planında 21 kat olarak belirlenen yerde 4 kata düşüren tavsiye kararı oybirliği ile kabul edildi. Yeni düzenlemede ayrıca 500 araçlık yeni otopark kazanımı sağlanırken, pazaryeri de spor salonunun doğu yönüne kaydırılarak mevcut yer yeşil alan olarak belirlendi. Ayrıca EGE Park’ın yanından Dudayev Bulvarı’na çıkış yolu da yeniden düzenlenerek kesintisiz iki yeni yol kazandırıldı. Alınan tavsiye kararı TOKİ’ye gönderilecek.  
Sorunları giderecek
TOKİ’nin Mavişehir’de yaptığı yoğunluk artışı Karşıyaka’da büyük tartışmalara neden olmuştu. Bölgede yaşayanların görüşlerini dikkate almadan TOKİ ile birlikte hareket etmekle suçlanan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, sorunun çözümü için harekete geçti. Durak, tavsiye niteliğinde yaptıkları yeni düzenlemenin dikkate alınmasıyla hem planlama ilkeleri açısından, hem bölgede ikamet edenlerin endişe ve beklentilerine yanıt olması açısında önemli olduğunu söyledi. AK Parti Grubu yeni planlamadan Meclis’te haberleri olduğu gerekçesiyle itiraz etti. Verilen aranın ardından ise Toksoy, “Bir uzlaşma zemini arandığını sezdiğimiz için itirazdan vazgeçip değişikliği kabul ettik” diye konuştu.
Tavsiye kararıyla neler düzeltildi?
-Ege Park binasının Güneydoğu istikametinde bulunan 25271 ada 1 nolu parsel üzerine yapılacak yapının çok katlı serbest nizamı yerine yüksekliği maksimum 9.80 (en fazla 3 kat) gabariyi geçmeyen ve emsali düşürülerek inşaat yapılır hale getirilmesi.
-15,16,17 nolu kitlelerdeki serbest inşaat nizamının yükseklik serbestten yükseklik maksimum 12.80 (en fazla 4 kat) olarak düşünülmesi ve emsalinin 1.50 yerine 1.00 olarak belirlenmesi.
-25484 adanın doğu ve batısında bulunan 17 metrekarelik yol aksının kesintisiz olarak Dudayev Bulvarı’na bağlantısı sağlanacak şekilde düzenlenmesi.
-20,21,22 nolu kitlelerin yeniden düzenlenmesi ile yoldan gelecek ihtasın Emlak Konut G.Y.O da kalmasına karşılık bu adalardan birisinin de Karşıyaka Belediyesi için ilave 500 araçlık otopark yapılmasına ilişkin plan notu konulması.
-20,21,22 nolu kitlelerin yeniden düzenlenmesi sırasında kalkan imar planında mevcut Pazaryeri ve 25474 adanın güneyindeki Pazar yerinin 25474 ada ile 25475 ada arasındaki alana getirilmesi ve boşalan Pazar yeri ile yanındaki alanın yeşil aksa uygun olarak park/ otopark şeklinde düzenlenmesi.
-Mavişehir ihtiyaçlarına cevap verecek olan sosyal ve kamusal donatı alanlarından çok işlevli Belediye Hizmet alanı ve 26076 adadaki kreş alanlarının emsallerinin 1.00 olarak düzeltilmesi.
-Mevcut plan notundaki ve Emlak Konut GYO A.Ş tarafından yapılıp Karşıyaka Belediyesi’nce devredilecek 4 katlı otoparkın üst katıda açık otopark olarak 4+1 şeklinde projelendirilmesine ilişkin plan notuna ilave getirilmesi.
-Mülkiyeti Belediyeye ait olan 25273 ada üzerindeki Mavişehir toplu yapı yönetimi alanı ifadesinin sosyal tesis alanı olarak düzeltilmesi.
Örnekköy’deki kültür merkezine merhum İsmail Cem’in adı verildi
Karşıyaka Belediye Meclisi geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz siyasetçimiz İsmail Cem’in adını Örnekköy’de yapımı devam eden kültür merkezine verdi. İçerisinde çok amaçlı salonlar, sosyal tesisler bulunan kültür merkezi 2007 yılı içerisinde tamamlanacak.
Türk siyasetinde sol görüşte yıllarca başarılı çalışmalar gerçekleştirip Dışişleri Bakanlığı görevine kadar yükselen İsmail Cem’in ülkemizin aydınlığa giden yolda sürekli başarılarla dolu olduğunu belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak “ Ülkemizin önemli siyaset adamlarının isimlerini Karşıyaka’da yaşatacağız. Daha önce Bayraklı’da tamamladığımız kültür merkezine Aydın Güven Gürkan, Cumhuriyet Mahallesi’nde de yapımı devam eden tesise Bülent Ecevit Kültür Merkezi adını vermiştik. Bu tesislerde gerçekleştirilecek etkinliklerde siyasetçilerimizi yaşatacağız” dedi.

gazete yenigün 03.02.2007{nomultithumb}