İYTE, Teknoloji Kenti kuruyor

İYTE, Teknoloji Kenti kuruyor

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Rektörü Prof. Dr. Zafer İlken, İYTE Kampüsü'ne teknoloji kenti kurulması yönünde bir Fransız firma ile sözleşme metni üzerinde anlaşmak üzere olduklarını belirterek, "Çok net olarak söyleyeyim, Expo 2015 bunun yanında hafif kalır" dedi.

Prof. Dr. İlken, 1 yıl önce Fransız bir organizasyon firmasının Balkanlar ve Türk Cumhuriyetlerini kapsayan, bölgeye hizmet edecek bir teknoloji kenti planladığını, önce İstanbul'da yer arayışlarında bulunduklarını ama umduklarını bulamadıklarını, tam Türkiye'den vazgeçmek üzereyken İzmir'in gündeme geldiğini anlattı. Fransızların İzmir'e gelerek kendileriyle görüştüklerini aktaran Prof. Dr. İlken, şunları söyledi:
"Bir süre önce de biz Fransa'ya gittik, firmanın Nice'deki teknoloji geliştirme bölgesine yaptıkları katkıyı gördük. Bir sözleşme metni üzerinde anlaşmak üzereyiz. Bu teknokent, 20-25 bin kişinin çalışacağı, 15 milyar dolara kadar çıkacak olan bir proje. Teknoloji geliştirme bölgeleri sadece ofisler ve bir takım laboratuvarlardan oluşmaz, içinde yüzme havuzları, golf sahaları, oteller vs. de barındırır, 24 saat yaşayan yerlerdir. Bu proje de bölgeyi bu havaya getirecek bir proje. Buraya metronun gelişini hızlandırır, Körfez'e deniz otobüsü çalışmasını, Çeşme Havaalanının tamamlanmasını hızlandırır. Çok net olarak söyleyeyim; Expo 2015 bunun yanında hafif kalır. Çünkü bu, buranın geleceğine yönelik bir olay."

Projenin önünde bir takım yasal zorlukların bulunduğunu ve bunları yabancılara anlatmakta güçlük çektiklerini vurgulayan Prof. Dr. İlken, şöyle devam etti:
"Buranın sit alanı olması, yapılacak binaların üst hakkı sorunu, üniversite arazisi, hazine ve ormandan tahsisli arazi olmak üzere burada üç tür arazinin bulunması gibi problemlerimiz var.
Onlar 2 bin 140 dönüm bize yetmez, biz bütün kampüse talibiz diyorlar. Ama kampüsün yüzde 80'i orman arazisi, nasıl yapacağız? Fransıza diyorum ki bir olumsuzluk olarak, (bizim orada Roma Hamamı var). O diyor ki, (ne kadar güzel, biz onu restore ederiz). Yani bir anlayış farkı var ortada. Önümüze çıkan yasal sorunları nasıl anlatacağız? Sırf bu iş için, yasal prosedürler ile çalışsın diye bir hukuk bürosu ile anlaştık."

……………

Haber Ekspres / 04.06.2008