Yortanlı Barajı için 10 bin imza


Yortanlı Barajı için 10 bin imza

Haydi hep birlikte Bakırçay çiftçisini alkışlayalım.
İşte size, daha doğrusu bütün Türkiye'ye örnek olacak bir tarımsal örgütlenme ve işbirliği-güçbirliği hareketi.
Bölgeye refah ve zenginlik getirecek Yortanlı Barajı'nın su tutmasını engellemek için her türlü mücadeleyi veren 10 kişiye karşı, nihayet 10 binlerce kişi ayaklandı.
Başta Bergama ve Kınık Ziraat Odaları olmak üzere bölgenin bütün sivil toplum ve meslek kuruluşları Yortanlı'ya, yani uygarlığa ve kendi geleceklerine sahip çıktılar.
Arka arkaya toplantılar, paneller derken, bugün Bergama'da büyük bir miting düzenleniyor.
Buradan Bakırçaylı dostlarımıza sesleniyoruz. Bu sizin sorununuz, sizin derdiniz. Çözüm ve derman, ortak bilinç ve toplu hareket etmede yatıyor. Siyasi partiler, milletvekili aday listelerinde size yer vermediler. Ne yazık ki sizi önemsemediler. Haydi gösterin üretimden gelen gücünüzü… Öyle bir bağırın ki sesiniz Ankara'dan duyulsun.
Gerçi bölge insanı geçtiğimiz hafta, şimdiye kadar tarımda pek alışık olmadığımız bir eylemi gerçekleştirdi.Hemen iki üç gün içinde tam 10 bin imza topladı.
Niçin?
İşte yazımızın başındaki örgütlü üretici hareketinin gücünü kağıda dökmek ve belgelemek için yapılan bir eylemdi bu. 10 bin imza, iki gün önceye, yani cumartesi gününe ait. Umuyoruz önümüzdeki hafta 20 bine doğru gidecek.

VOB DOSYASI
Önümüzdeki haftadan itibaren İzmir'de faaliyette bulunan Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası (VOB) ile ilgili değerlendirmeler yapmak istiyoruz. VOB niçin kuruldu, kuruluş amacı veya amaçları neydi, bunlar gerçekleşti mi? Bugün ne yapıyor ve iş dünyasının beklentilerini karşılıyor mu? Bu soruların cevaplarını arayacağız ve borsanın son halini gözler önüne sereceğiz.

KOBİ-GİRİŞİMCİLİK
İzmir 2. seçim bölgesinde "KOBİ'ler ve Girişimcilik" konularında Demokrat Parti adayları Burhan Özfatura ve Emin Dinleten, Cumhuriyet Halk Partisi adayı Mehmet Ali Susam, şu ana kadar gayet başarılı bir performans sergilediler.
Özellikle Susam, bu bölgede CHP listesinin lokomotifi konumunda.
Yine bu seçim çevresinde AKP adayları İsmail Katmerci ve Taha Aksoy'dan da aynı performansı bekliyoruz.

Yeni Asır – 25.06.2007