‘Üçyol-Tınaztepe hattının temeli 2008’de atılacak’

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI, METRO AĞININ GENİŞLETİLECEĞİNİ AÇIKLADI

Dokuz Eylül Üniversitesi'nin yeni eğitim-öğretim yılı açılış törenine
katılan Kocaoğlu, "Metro, tüm üniversitelerimize ulaştırılacak" dedi

 

ERTAN GÜRCANER (Yeni Asır – 27.09.2007{nomultithumb})


Sabancı Kültür Merkezi'ndeki açılış törenine Rektör Prof. Dr. Emin Alıcı yanı sıra Vali Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da katıldı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), 2007-2008 eğitim öğretim yılını, Sabancı Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle açtı. Rektör Prof. Dr. Emin alıcı, 25. kuruluş yıldönümünü kutlayan üniversitenin bu yılki ana konusunun "Yaratıcılık, akılcılık ve buluşçuluk" olduğunu söylerken, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da metro ağının daha da genişleyeceği yönünde müjdeli açıklamalarda bulundu.
Üniversitelerin yaptığı faaliyetlerin tamamına yakınına sponsor olduklarını kaydeden Başkan Kocaoğlu, İzmir'deki tüm üniversitelerin kampüslerini metro ağıyla birbirine bağlayacaklarını bildirdi.

Ulaşıma çözüm
Metroyu Üçkuyular'dan DEÜ Tıp Fakültesi'ne kadar uzatmayı hedeflediklerini, fakat Üçyol-Üçkuyular arasında yaşanan gecikme nedeniyle bunu hayata geçiremediklerini belirten Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yaptığımız planlamaya göre, 2013-2014 yılına kadar, İleri Teknoloji Enstitüsü'nün bahçesine kadar metro ağı uzamış olacak. 2008'in ilk altı ayında, projeleri hazır olan Üçyol'dan Buca Tınaztepe Kampusu'ne gidecek metro hattının temeli atılacak. Otogar ile havaalanını da bu ağa ekleyip İzmir'in ulaşım problemlerini çözmüş olacağız."
Büyükşehir Belediyesi olarak İzmir'de, İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlere oranla öğrencileri yarı fiyatına taşıdıklarını belirten Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Böylece öğrencilerimize, en az verdiğimiz burs kadar yardım yapmış oluyoruz. Üniversitelerimiz, ulaşım sistemimizde öncelikli yeri alıyor. Biz de onların ürettiği bilgiden yararlanarak, bu bilgileri kentin yararına kullanıyoruz."

Alıcı: Büyük yol kat ettik
DEÜ Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı ise şunları söyledi: "Yaratıcılık, akılcılık ve buluşçuluk sloganıyla, toplumun sosyal ve kültüren zenginliğini sağlayacağız. Fakirlik, Türkiye'nin kaderi değildir. Birilerinin diktiği bu elbiseyi giymek zorunda değiliz. Geride bıraktığımız 25 yılda çok büyük aşamalar kaydettik."