Yol projelerinin yapımına başlandı

Yol projelerinin yapımına başlandı

Aliağa Belediyesi, şehir yaşamını yıllardır olumsuz yönde etkileyen iki ana caddenin yapımına başladı. Kentin ana caddesi konumundaki İstiklal Caddesi ve bu caddenin trafik yükünü alan Hükümet Caddesi yenileniyor.

Aliağa'nın en önemli projeleri sıralamasında ilk sıraya oturan bu projeleri bir basın toplantısı ile açıklayan Başkan Tansu Kaya, Aliağa'ya ve Aliağalılara yakışanı yaptıklarını, yıllardır çözülemeyen bir sorunu daha çözeceklerini belirtti. Aliağa'nın en hareketli caddesi olan İstiklal Caddesi'nin projesi hakkında basın mensuplarına bilgi veren Başkan Kaya, göreve geldikleri andan itibaren en önemli proje olarak gördükleri bu projeyi hayata geçirmek için adım adım çalıştıklarını belirterek " 2007 yılına kadar bu caddelerimizin hiçbir alt yapı çalışması yapılmamıştı. Kanalizasyon çalışmalarını bitirdik, eskimiş asbestli su hatlarını yeniledik, elektrik ve telefon hatlarını yer altına aldık. Adım adım halkımızın parası sokağa atılmasın diye yap boz tahtasına dönmesin diye sabırla çalıştık. Halkımızdan da hep biraz daha sabır istedik. Şimdi hiçbir alt yapı sorunu olmayan bu caddelerimizde projenin startını verdik." diye konuştu.

2 bin 450 metre uzunluğunda olan İstiklal Caddesi ile 800 metre uzunluğundaki Hükümet caddelerinin projelerinde engelli vatandaşların da ihmal edilmediğinin altını çizen Başkan Kaya " Aliağa'nın imar açısından neredeyse her yeri engellerle dolu idi. Biz bu engelleri tek tek ortadan kaldırıyoruz. Bizim ana hedefimiz halkımızın mutluluğudur." şeklinde konuştu.

18 Ekim 2007 tarihinde ihalesi yapılan ve 27 Aralık 2007 tarihinde sonuçlanarak 1 Ocak 2007 tarihi itibari ile yer teslimi yapılan proje 180 iş günü içinde bitirilecek. İstiklal Caddesi TÜPRAŞ Kavşağı ile Deniz Restaurant arası, Hükümet Caddesi de Santral durağı ve denize kadar olan kısmı için projelendirilen proje yaklaşık 3 trilyona mal olacak ve Aliağa Belediyesi tarafından yapılacak. Proje kapsamında 2 bin 450 metre uzunluğundaki İstiklal Caddesi 13.5 metre genişliğinde olan yol orta refüj ile bölünerek sağlı sollu trafiğe açılacak. Yol üzerinde çeşitli noktalarda otopark noktaları oluşturulacak, yine yol boyunca tek araçlık süreli paralı park imkanı sağlanacak. Yolun kaldırım genişliği 2 ila 2.25 metre arasında olacak. Caddelerde toplam 3 bin 250 metrelik yağmur suyu kolektör hattı döşenecek.

Haber Ekspres / 22.01.2008