Üçyol-Üçkuyular’da sevindiren buluşma / Üçyol metro inşaatının yüzde 72’si bitti

Üçyol-Üçkuyular’da sevindiren buluşma
İZMİR Milliyet

İki koldan kazı yapan işçiler, Göztepe İstasyonu’nda buluştu, kutlama yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ulaşımda kente çağ atlatacak projeleri tam gaz sürdürüyor. 11 kilometrelik raylı sistem  ağını 100 kilometreye  ulaştırma hedefine emin adımlarla gidiliyor. Mevcut metro hattını Üçyol’dan  Üçkuyular’a uzatmak için de yeraltında 7 gün 24 saat  kesintisiz kazı yapılıyor. Bu çalışmalarda kritik bir viraj  alındı, iki koldan açılan istasyon tünelleri Göztepe’de birleşti.

Bu büyük buluşma işçilere mutluluk yaşattı. Kazmalar ve  iş makineleri bir süreliğine bırakıldı, ellerde bayraklar sallanarak kutlama yapıldı. Üçyol’la Üçkuyular arasında toplam 5 bin 300 metre uzunluğunda olacak tünellerin yüzde 72’sinin (3 bin 756 metre) tamamlandığı belirtildi. Projeler bittiğinde, İzmirliler’in modern toplu ulaşımdan daha geniş alanda yararlanacağı ifade  edildi.

Milliyet Ege / 29.04.2008

______________________________________________________________________

Üçyol metro inşaatının yüzde 72'si bitti

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin büyük ulaşım yatırımlarından olan Üçyol-Üçkuyular metro inşaatında adım adım mutlu sona yaklaşılırken, özverili çalışmalar sonucunda tünel kazılarının yüzde 72'si tamamlandı.
Ulaşımı birinci öncelik olarak belirleyip projelerini buna göre yönlendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, 11 kilometrelik raylı sistem ağını 100 kilometreye ulaştırma hedefi doğrultusunda çalışmalarını hızlı bir tempo ile sürdürüyor. Bu kapsamda inşaat çalışmaları 7 gün 24 saat süren Üçyol- Üçkuyular metro hattında büyük mutluluk yaşandı. İzmir Spor İstasyonu tünel birleşmesinin ardından ikinci buluşma Göztepe İstasyonu'nda gerçekleşti. İlahiyat Kavşağı şaftı ve Özdemir Sabancı Parkı şaftından karşılıklı olarak kazılan istasyon tünelleri Göztepe İstasyonu'nda buluştu. Bu büyük buluşma metro kazısında özverili bir şekilde çalışan işçiler arasında büyük bir mutluluk yarattı. Her iki taraftan karşılıklı işleyen kazmalar, buluşma noktasında yerini bayraklarla kutlamaya bıraktı.

Üçyol Uğur Mumcu Parkı, Özel Türk Koleji, Özdemir Sabancı Parkı, Güzelyalı Tansaş Parkı içi, Fahrettin Altay Gözlüklü Martı Parkı içi, Hatay, İlahiyat Kavşağı ve Poligon olmak üzere 8 noktada açılan şaftlar ile Hatay renkli Durağı ve Askeri Hastane önünde açılan havalandırma şaftlarında çalışmalar planlandığı gibi sürüyor. 7 gün 24 saat aralıksız süren inşaat çalışmalarıyla hedef hızlı, güvenli ve konforlu ulaşımın kent içinde daha da yaygınlaştırılması ve İzmirlilerin bu modern toplu ulaşım aracından biran önce Üçyol- Üçkuyular güzergahında da yararlanmaya başlaması. 5 bin 300 metre olan tünellerin 3 bin 756 metrelik kısmı tamamlandı. Tünelin ikinci kaplama betonlarının (kalıcı betonların) dökümüne başlandı. İzmir Spor, Göztepe, Güzelyalı İstasyonları'nın tünel kazıları tamamlandı, Hatay İstasyonu tünel kazıları tamamlanmak üzere. Fahrettin Altay ve Poligon İstasyonlarının tünel kazıları.

Haber Ekspres / 29.04.2008