Üçyol-Üçkuyular hattında yolun yarısı tamamlandı

İzmirspor İstasyonu'nun kazısı biterken, 5.5 kilometrelik tünelde 2 bin 400 metre kazıldı

ERTAN GÜRCANER – Yeni Asır – 19.11.2007{nomultithumb}


Ekipler, iki vardiye halinde çalışarak Üçyol-Üçkuyular hattını zamanında tamamlamak istiyor

Üçyol-Üçkuyular arasındaki toplam 5.5 kilometrelik metro hattının 2 bin 400 metrelik bölümünde tünel delme çalışmaları tamamlandı. İki vardiya halinde 24 saat süren çalışmalarda İzmirspor İstasyonu'nun kazısı da bitirildi.
Bozoğlu İnşaat Projeler Koordinatörü Sina Kutluğ; sıradaki Hatay İstasyonu'na doğru tünel hattında kazı çalışmalarının hızla devam ettiğini belirterek, en geç bir buçuk ay sonra Hatay'a yeraltından ulaşmış olacaklarını bildirdi.

160 metre kaldı
Hatay İstasyonu'nun kazı çalışmalarının yapılacağı alana sadece 160 metre kaldığını belirten Kutluğ; yeraltında zor şartlarda sürdürülen çalışmaların bundan sonra da aynı hızla aralıksız olarak devam edeceğini belirtti. İzmirspor İstasyonu'nun kurulacağı alanda 205 metrelik kazısının tamamlandığını ifade eden Kutluğ, şu bilgileri verdi:
"Bir yandan tünel delme çalışmaları devam ederken, bir yandan da kazı çalışması tamamlanan alanda betonlama işine başlayacağız. Betonlama tamamlandığında merdivenler yapılacak. En geç 3-4 ay içinde, İzmirspor İstasyonu'nun bilet hollerinin yapımına başlarız. O dönemde İnönü Caddesi'nin bir bölümü trafiğe kapatılacak."

İki baca daha
Tünel delme çalışmalarına hız vermek amacıyla daha önce Üçyol, 100 sokak, Sabancı Parkı, Güzelyalı Tansaş ve Üçkuyular Gözlüklü Martı Parkı'nda açılan bacalara önümüzdeki günlerde iki yeni daha baca ilave edilecek. Poligon ve Hatay Nokta Durağı'nda, İnönü Caddesi'nin yol gövdesi üzerinde açılacak bacalar nedeniyle bu bölgelerde trafik tek şeritten verilecek. En geç 1 ay içinde her iki noktada da çalışmalar tamamlanmış olacak, trafik de açılacak.
Tünel delme çalışmalarının durumuna göre önümüzdeki aylarda 7 ayrı noktada oluşturulan şaftlara İlahiyat Kavşağı ve Hatay istasyonunun yakınlarında bulunan iki alanda açılacak 2 adet şaft daha eklenebilecek. Henüz planlama aşamasında olan şaftların açılması ile İnönü Caddesi'nin altı, tam anlamıyla şantiyeye dönüşecek. Üçyol-Üçkuyular hattı hizmete alındığında, Bornova'dan Üçkuyular'a yolculuk süresi 27 dakikaya düşecek.

Riskli bir durum yok
Geçtiğimiz aylarda Güzelyalı Tansaş'ın olduğu bölgede yer altı tüneli delme çalışmaları sırasında meydana gelen göçük nedeniyle ortaya çıkan riskli durumun giderildiğini, tüm tedbirlerin alındığını belirten Sina Kutluğ, o bölgedeki tünel delme çalışmalarına da aralıksız olarak devam edildiğini belirtti. Yeraltında çok zor koşullarda çalışmaların sürdüğünü hatırlatan Kutluğ, yüklenici firma olarak metro inşaatını planlanan sürede tamamlayıp İzmirlileri konforlu ve çağdaş ulaşım aracı olan metroya bir an önce kavuşturmak istediklerini sözlerine ekledi.

İzmir demir ağlarla örülecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, kent içi toplu ulaşım çözümünde çağdaş raylı sistemi ön plana almasıyla birlikte başlatılan Üçyol – Üçkuyular Metro Hattı'ndaki çalışmalar 2008 yılının sonlarına doğru bitmesi öngörülüyor. Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı'nın tamamlanması ile birlikte şu an 11.5 kilometre olan kent içi metro ağının 17 kilometreye bu hatta 3.4 kilometre uzunluğundaki Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Merkez Metro Hattı'nın da eklenmesi ile 20.4 kilometreye çıkmış olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesinin TCDD ile ortaklaşa hayata geçirdiği toplam uzunluğu 80 kilometreyi bulan Aliağa Menderes Mevcut Demiryolu Hattı'nın metro standartlarına çıkarılmasını öngören hızlı tren projesinin de 2008 yılı içinde devreye girmesi ile İzmir 100 kilometrelik hafif raylı sistem ağına kavuşmuş olacak. Metro projelerinin tek tek devreye girmesi ile birlikte İzmir'de metronun toplu taşımacılıktaki payı yüzde 40 seviyelerine ulaşacak. Üçyol- Bornova Hattı'na Üçyol – Üçkuyular Hattı'nın da eklenmesi ile mevcut yolcu sayısı günlük 90 binden 180 bin seviyelerine çıkmış olacak. Toplam uzunluğu 5.5 kilometre olacak olan Üçyol – Üçkuyular Metro Hattı'nda Askeri Hastane, Hatay, Göztepe, Poligon ve Üçkuyular İstasyonları olmak üzere toplam 5 istasyon yer alacak.