Yol haritasına İzmir’den itiraz

İzmir'in geleceğine yön verecek Kalkınma Ajansı'nın, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından hazırlanan planını İzmirliler beğenmedi. Ajansın 2 yıllık yol haritasını belirleyen İzmir Ön Bölgesel Gelişme Planı, Kalkınma Kurulu toplantısında tartışmalara neden oldu. Kalkınma Kurulu Üyesi Ali Nail Kubalı, bir an önce yapalım bitirelim anlayışının yanlış olduğunu belirtirken, İzmir Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Kağan Köksal ise planın tartışılmak için kurula geldiğini, kurul üyelerinin yeni proje ve görüşlerinin eklenerek son şeklini alacağını söyledi. Kalkınma Kurulu toplantısı önceki gün İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenendi. Toplantıda, DPT Uzmanı Murat Kara, İzmir Ön Bölgesel Gelişme Planı'nın sunumunu yaptı. Kentin geleceği için büyük önem taşıyan plan, Kalkınma Kurulu üyeleri tarafından enine boyuna tartışılmak istendi. Birçok Kalkınma Kurulu üyesi bu konu ile ilgili eleştirilerini dile getirirken, Kalkınma Kurulu Başkanı Necip Kalkan'ın 15 gün içinde yeniden toplanacak Kalkınma Kurulu'nda konunun yeniden tartışılması önerisinin kabul edilmesiyle kriz sona erdi.

Toplantının ana gündemini oluşturan Ön Bölgesel Gelişme Planı sunumunun ardından görüş bildiren Kalkınma Kurulu Üyesi Ali Nail Kubalı, bir an önce yapalım bitirelim anlayışının yanlış olduğunu söyledi. DPT'nin amacının planı kısa süre içinde kendilerine onaylatmak isteğinde olduğunu ifade eden Kubalı, "Bu plan İzmir'in geleceğini şekillendirecek.

1 haftada planı yapalım olmaz. 50 yıldır yapılmayan bir şeyi 1 haftada yapmamız mümkün değil. Ne gerekirse onu yapalım. On defa ölçelim bir defa biçelim" dedi. Planlamanın bölgesel bazda yapılmasının çoktan atılması gereken doğru bir adım olduğuna değinen Kubalı, bütün dünyada da eğilimin "merkezi planlama değil, planlamadan tamamen vazgeçmek değil, mümkün olduğu kadar bölgesel planlama yapmak" olduğunu vurguladı.

DAHA GENİŞ PENCEREDEN BAKILMALI

Planın mecliste enine boyuna tartışılması gerektiğini kaydeden Kubalı, şunları söyledi:

"Pliot proje de olsa bir an önce yapalım bitirelim gibi yaklaşımlar yanlış olur. DPT'nin zaman hedefleri olabilir. İzmir halkının önceliği ortaya bir doğru ya da yanlış plan çıkartmak değil, yaşadığımız ilin geleceğine yön verilmesine katkıda bulunmaktır. Planın hedefi sadece bize sunulan taslaklarda olduğu gibi

15-16 milyon dolarla yapılabilecek eğitim yönlendirme projeleri olmamalı. Hedef, merkezi hükümetin ilimizde yapacağı harcamalarla ilgili öncelikleri tespit etmek olmalı. Biz merkezi hükümete yatırımın yüzde 70'ini eğitime, 20'sini sağlığa yapmanızı istiyoruz demeli, ondan sonra onun altına inip, bunların hangi projeler ve hangi alanlarda olabileceğini hiç olmazsa oransal dağılımında etkili olmalıyız. Bu diğer illerden fazla pay alalım demek değil. 'Ben böyle bir proje yaptım bana 300 bin dolar ver', bunlar da gerekli ama katiyen bölgesel planlamadan anlaşılması gereken bu değil. Daha geniş gözlüklerle bakan bir planlamaya ihtiyaç var. Bölgenin yarınlarını doğuracak, öncelikleri tespit edecek bir plana ihtiyaç var. Hükümetin ilgili bakanlıkları da bu önceliklere göre harcamalarını bölgede belirlemeli. Bu yapılacaksa bölgesel planlamanın bir anlamı var. Aksi takdirde güzel bir bürokratik gösteri olur ama bölgenin kaderini değiştiremeyiz."

EN DOĞRUSUNU YAPALIM

Kubalı, Amerika'da yaşadığı yıllarda, bölgesel planlama ajansı içinde araştırma ve yönetim bölümünde müdürlük görevinde bulunduğunu, görüşlerini bu tecrübelere dayanarak aktardığına dikkati çekti. Bugüne kadar yapılan çalışmaların gerek DPT, gerek Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu tarafından doğru inançlarla yapıldığına inandığını belirten Kubalı, "Ama yanlış bir yan yola giriliyor ve ömür boyu öyle gidiyor. Pilot bölgeyiz en doğrusunu yapmalıyız. Çünkü o zaman milyarlarca doların kaderini etkilemiş olacağız. Küçük değil büyük düşünmemiz gerekli" diye konuştu.

Sezen ÖZSAVRANGİL / İZMİR – 28.12.2006  Akşam