Yönetim Kurulu’ndan Zorunlu Bir Açıklama

19 Kasım 2007 tarihinde "EXPO'nun Önü Açıldı" başlığıyla Yeni Asır Gazetesi'nde verilen haber ile bazı yerel TV kuruluşlarında 18 Kasım 2007'de yayınlanan haberlerde Avukat Mustafa Kemal Turan'ın Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi ile ilgili olarak kullandığı ifadeler üzerine şubemiz, hukuksal hakları saklı kalmak kaydıyla bir açıklama yapma gereği duymuştur. Haberde adı geçen avukatı, sözlerini ispatlamaya davet etmekteyiz…

Gazetede yer alan haberde; "Avukat Mustafa Kemal Turan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çevre düzeni plan değişikliğine karşı dava açan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'ne de sert tepki gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile bazı meslek odalarının farklı ilişkileri olduğunu öne süren Turan, "Şehir Plancıları Odası, Konak'taki altgeçidi niye görmedi? Tabii biz meslek odalarına danışmanlık ücreti veremiyoruz. Bu nedenle İnciraltı'na dava açmak, daha kolaylarına geliyor" şeklinde konuştu."  ifadesi yer almıştır.

Bu ifadede yer alan meslek odaları hangileridir? Açıkça beyan edilmeli ve Şehir Plancıları Odası ile hiçbir ilgisinin bulunmadığı açıkça belirtilmeli ve özür dilenmelidir. Haberde odamız ile ilgili yoruma "danışmanlık ücreti veriliyor" gibi bir suçlamanın ilave edilmesi son derecede yakışıksız ve gerçek dışıdır. Kurumumuzu töhmet altında bırakmaktadır. Bu iddiaların ispatlanması zorunludur. Aksi takdirde, bu haber ve içeriği ile ilgili olarak gerekli işlemlere başlanacaktır.

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu
20.11.2007 {nomultithumb}