Yılbaşında Güzelbahçe’ye vapur seferleri başlıyor

Yılbaşında Güzelbahçe'ye vapur seferleri başlıyor

Belediye Başkanı Ertan Avkıran Aziz Kocaoğlu'nun da destek verdiği bu projeyle ilçedeki trafiğin hafifleyeceğini söyledi

SÜLEYMAN SAĞAT (HABER MERKEZİ)

Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran, yılbaşından itibaren ilçesine vapur seferlerinin başlayacağını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'ndan bu konuda söz aldığını söyleyen Başkan Avkıran, "Büyükşehir, yılbaşına kadar 4 yeni vapur alıp Güzelbahçe'ye deneme seferlerini başlatacak. Yalı mahallesindeki iskeleye yanaşacak vapurlar, deneme sürecinden sonra sabah, öğle ve akşam saatlerinde sefer yapacak" dedi.
İlk olarak 3 Mayıs 2003'te denenen, ancak devamı getirilemeyen vapur seferlerinin, Güzelbahçe'nin en önemli ihtiyaçlarından biri olduğunu söyleyen Başkan Avkıran, "Güzelbahçe, yarımadaya açılan kapı konumunda. Güzelbahçe'nin potansiyeli de seferlerin dolu yapılmasını sağlayacak durumda" diye konuştu.

Büyük bir atılım
Güzelbahçe'nin son yıllarda günübirlik turizmde ön plana çıktığını, özellikle İzmir kent merkezinde oturanların hafta sonlarında kahvaltı ve balık restoranlarına akın ettiğini belirten Başkan Avkıran, şu bilgileri verdi:
"Güzelbahçe'deki bu hizmetlerden yararlanmak isteyenlerin en büyük dileği, geliş ve dönüş yollarında trafiğe takılmamak. Konak'tan vapura binen bir insanın Güzelbahçe'ye deniz kokusunu duyarak, strese girmeden gelebilmesi, çok önemli bir atılım olacak. İlçemizdeki Maltepe Askeri Lisesi'nde öğretim elemanlarıyla birlikte 3 bin öğrenci eğitim görüyor. Avni Akyol Lisesi ve Cengiz Topel Lisesi, 1500 öğrenci var. İlçemizdeki kamu kurumlarında çalışanlar, her gün kent merkezine gidip geliyor. Halkımız, Konak-Güzelbahçe arasında çalışacak vapurlar sayesinde ulaşımda rahat bir soluk alacak."

Sırada arabalı var
Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran, Konak ile ilçesi arasında başlayacak yolcu vapuru seferlerinin ardından, Güzelbahçe-Üçkuyular arasında arabalı vapur seferlerinin başlamasını istediklerini söyledi. Halkın, bu yönde bir talebi olduğunu belirten Avkıran, "2. Liman'dan bu seferleri yapmak mümkün. Karayolunun yükünü hafifletmek lazım" diye konuştu.

Yeni Asır / 08.11.2007