‘Yıkım’a karşı ortak tavır

Ege’deki yerel yönetim ve üretici temsilcileri zeytinlik alanların madenciliğe açılmasını engellemek için birlikte mücadele edecek

 

‘Yıkım’a karşı ortak tavır

KAZIM ÖĞÜN

BURHANİYE- Zeytinlik alanların madencilik çalışmalarına açılmasını öngören tasarının, TBMM komisyonlarında kabul edilmesinin ardından, Ege’deki yerel yönetim ve üretici temsilcileri önceki gün Burhaniye- Ören’de biraya geldi. Buluşmada, tasarıya karşı ortak mücadele kararı alındı.

Bu hafta içinde TBMM Genel Kurulu’nda oylanması beklenen yasa tasarısına göre, madenciler, alternatif yer bulamamaları durumunda, zeytinlik alanlarda işletme kurabilecekler. Buna, oluşturulacak “Zeytincilik Sahaları Koruma Kurulu” karar verecek.

Kazdağları ve Madra Dağı Belediyeler Birliği’nin yanı sıra, Küçükkuyu Belediye Başkanı da olan Cengiz Balkan’ın açılış konuşmasıyla başlayan Burhaniye’deki buluşmaya, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZKK) Başkanı Mustafa Tan, Körfez Belediyeler Birliği ve Burhaniye Belediye Başkanı Fikret Akova, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birlik Başkanı Cahit Çetin, UZZK Yönetim Kurulu Üyesi Murat Narin, Çanakkale ve Balıkesir illerindekiki belediye başkanları, ticaret odaları yöneticileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Fikret Akova, zeytin ağaçlarının korunmas nın 1939 yılından bu yana bir devlet politikası olduğunu anımsatarak, “Bu bölgenin zeytinyağını başka yerde bulmak mümkün olmadığı için zeytinimizi madencilere bırakmaya da niyetimiz yok” dedi.

 

İŞTAH KABARTIYOR!..

Mustafa Tan, Zeytincilik Yasası’yla korunan alanların, sürekli maden lobisinin iştahını kabarttığını vurgulayarak, “Söz konusu tasarı, AKP’nin oylarıyla TBMM komisyonunda geçti. 10 milyon kişi hiçe sayıldı. Sessiz bir güç olduğumuzu, konunun hiçbir şeye benzemeyeceğini söyledik. En kaliteli maden 10-15 yılda bitiyor. 6 bin yıldan beri katkı veriyor zeytin ekonomiye, bölgeye, ulusal gelire. AB’de zeytinlikler korunuyor. Dünyanın hiçbir yerinde zeytinlik alanlarda maden aranmıyor. Zeytinliklerini koruyanlara özel prim veriliyor” diye konuştu. Susam da, bu tasarının halka karşın yasalaşamayacağını vurguladı.

Toplantının ardından açıklanan ortak bildirgede, Madra ve Kazdağları’nın bir bütün halinde korunması gerektiği vurgulandı. Açıklamada, özetle şu görüşlere yer verildi:

“Zeytinciliğin Islahı Yasası’na hiç dokunulmamalıdır. Avrupa Parlamentosu’nun havanın, suyun toprağın korunmasını amaçlayan 5 Mayıs 2010 tarihli kararı, TBMM tarafından dikkate alınmalı ve buna uygun düzenlemeler yapılmalıdır. Madencilikle ilgili yapılmak istenen son düzenlemelerin oldu bittiye getirildiği, kamuoyunda hiç tartışılmadan yasalaştırılmaya çalışıldığı gözlenmektedir. Bu kadar önemli bir konudaki yasal düzenlemeler kamuoyunda yeterince tartışıldıktan sonra yapılmalıdır. Bu bakımdan söz konusu yasaların TBMM Genel Kurulu’na getirilmesi ertelenmelidir.”

Toplantının ardından açıklanan ortak bildirgede, Madra ve Kazdağları’nın bir bütün halinde korunması gerektiği vurgulandı.

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 01.06.2010 {nomultithumb}