YILDIRIM ÇAĞRI

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, bürokratik engellere takılanmarina projesi için Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan destek istedi.

CAN ÖZLÜ İzmir DHA

İzmir’e ihtiyaç duyulan bir marina kazandırmak için Karşıyaka Belediyesi, 2008’de kolları sıvadı. Ulaştırma Bakanlığı’nın da desteğiyle hayata geçirilmesi planlandı. Ankara’dan olumsuz rapor gelmesi halinde yap-işlet- devret modeliyle hizmete açılması hedeflendi. Mavişehir’e düşünülen 400 yat kapasiteli yat limanı için o dönem meclis kararı alındı. Zaman kaybedilmeden de resmi yazışmalara başlandı.
Bir senede tamamlanması beklenen marina bürokratik engellere takıldı. Başkan Cevat Durak, geçen iki yılda olumlu bir adım atılamayınca Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a çağrıda bulundu. Durak, Kıyı Yapılarında Uygulanacak İş ve İşlemlere İlişkin Genelge gereği bakanlıktan ön izin alınması gerektiğini, bunun da bazı şartlarının olduğunu belirtti. Durak şöyle dedi:
“Marinayla ilgili imar düzenlemesi için tüm izinlerin yanı sıra Milli Emlak’a bir bedel ödenmesi gerekiyor. Bu da yapılacağı yerdeki arsa rayiçlerine göre belirleniyor. Mavişehir için bu rakam oldukça yüksek. Yatırımcı daha işe başlamadan yüksek bedellerle karşı karşıya kaldığından vazgeçiyor. Ayrıca bu para ödense bile projenin planlara işleneceği garantisi yok. Ulaştırma Bakanlığı’ndan ya bedelin düşürülmesini ya da yat limanı yapımında tek tip iznin verilmesini istiyoruz. Sayın Bakanımız Binali Yıldırım’dan destek bekliyoruz.”

Kaynak: Milliyet Ege – 17.08.2010 {nomultithumb}