YIKIMA KARŞI TEDBİR KARARI

Büyükşehir Belediyesi’nin İnciraltı’nda öncelikle tahliyesine karar verdiği dört işletmeden biri olan Turkuaz’ın yıkımımın durdurulması hakkında 2005 yılından bugüne kadar süren bir davada “İhtiyati tedbir kararı” olduğu ortaya çıktı.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun isteği doğrultusunda,  Büyükşehir Belediyesi, SİT kapsamındaki bölgede 104 işletmeden 16’sının tahliyesine karar verdi. Dosyaları tamamlanan Turkuaz, Türkevi, Bahçe Kafe ve Kır Kahvesi’ne tahliye için tebligat yapıldı. İşletmelere 10 gün süre verildi.  Tebligatı alan Turkuaz ve Türkevi işletmeleri yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle İzmir  İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Bayram tatili sonrası ilk gün Büyükşehir Belediyesi tahliye uygulaması için harekete geçmedi. Hukukçular, değerlendirme yapılacağını, daha sonra işlemlerin başlayacağını belirtti.
Buna karşın Turkuaz İşletmesi yetkilileri, Büyükşehir Belediyesi’ne uygulamaları durdurabilecek bir karar ulaştırdı. Büyükşehir’in 5 yıl önce Turkuaz’ın eklentilerini yıkmasına karşı açtığı davada İzmir 6. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin ihtiyati tedbir kararı verdiğini ve dava henüz sonuçlanmadığı için tedbir kararının geçerliliğini koruduğu bildirildi.
İzmir 6. Sulh Hukuk Mahkemesi’nden 10 Kasım günü alınan, “İhtiyati tedbir kararı hali hazırda yürürlüktedir” belgesi de Büyükşehir Belediyesi’ne ulaştırıldı.{nomultithumb}

Kaynak: Milliyet Ege – 22.11.2010