‘Yeri gösterdik Akdağ beğenmedi’

"Sağlık kampusü için belediyeler yer göstermedi" diyen Bakan'a iki başkandan da tepki geldi

ÖZGE İPEKÇİOĞULLARI (Yeni Asır 14.07.2007{nomultithumb})

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın İzmir'de kurmak istedikleri iki sağlık kampusü konusunda belediyeleri hakkında yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Kocaoğlu, "Sağlık Bakanlığı, bizden hastane yapmak üzere yer talep etti. Yer ayarladık. Alanı kamulaştırıp hastane yapmak, Sağlık Bakanlığı'nın işidir" dedi.
Sağlık Bakanlığı'ndan Karşıyaka'ya sağlık kampusü yapılmasını belediye olarak kendilerinin istediğini söyleyen Durak ise, "400 dönümlük arazi gösterdim. Ancak Bakan Akdağ, eğimli bahanesiyle arazinin uygun olmadığını söyledi. Biz mimarlarımıza da ölçüm yaptırdık. Buraya sağlık kampusü yapmakta bir engel yok. Ancak seçim arifesinde bu sözleri söylemesi yakışık almadı" diye konuştu.

Doğru değil
6 ay önce, Cengizhan mahallesinde bulunan 400 dönümlük arazinin sağlık kampusü olabilmesi için Sağlık Bakanlığı'na başvuru yaptıklarını hatırlatan Durak, bakanlıktan "ret" cevabı geldiğini bildirdi. Araziye bakılması için ısrar ettiğini vurgulayan Durak, "Bakan Akdağ, helikopterle araziyi inceledi. Havadan incelemede, arazinin eğimli olduğuna karar verdi. Oysa, o bölge, kampus için son derece uygun" ifadesini kullandı.