Yeraltına gözaltı

DEÜ Ege Bölgesi Araştırma Merkezi, İzmir'in altındaki fayların izlenmesi için 'sismolojik istasyon ağı' kuruyor. Büyükşehir, iki sismometreyle destek verdi.

 İZMİR DHA

Büyükşehir Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Ege Bölgesi Araştırma Merkezi'nin (EBAMER) oluşturduğu 'sismolojik istasyon ağı'na destek verdi.
Körfez'deki fay hareketliğinin tespiti amacıyla..

oluşturulan sistem için iki sismometre cihazı aldı. EBAMER Müdürü ve Deniz Bilimleri Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Uluğ, cihazlardan birinin Karaburun'a, diğerinin de Yeni Foça'ya kurulacağını söyledi.
Bir sismometre maliyetinin 40-50 bin YTL'yi bulduğunu belirten Uluğ, şöyle konuştu: "Teleferik'te, Toros'ta ve Yamanlar'da birer tane kurulu. Sayılarını 10'a çıkarmamız şart. Çünkü İzmir ve çevresinde deprem üretme potansiyeli olan 10'un üzerinde fay var. Çeşme, Uzunkuyu, Uzunada, Doğanbey ve Seferihisar'a yakın noktalara da birer sismometre kurulmasını planlıyoruz. Amaç, en doğru ve sağlıklı veriye ulaşmak. Ne kadar çok istasyon olursa o kadar avantaj. Ağ sayesinde hangi bölgede fay aktiviteleri yoğun, net olarak anlayabileceğiz. Her birinden alacağımız verileri karşılaştırarak en doğru çözümlemeyi yapacağız."
Denizdeki fayların durumunun bilinmesinin de önemine değinen Uluğ, bu amaçla Yunanistan ile ortak çalışma konusunda Devlet Planlama Teşkilatı'na proje sunduklarını söyledi. Prof. Dr. Uluğ, onaylanması halinde Ege Denizi'nin farklı noktalarına konulacak sismometrelerle su altındaki fayların hareketliliğinin de net şekilde izleneceğini ifade etti. Milliyet Ege, 02.12.2006