Yeraltı otoparkına mahkeme engeli

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmir Fuarı'na yapılmak istenen otopark inşaatına, idari mahkemeden durdurma kararı çıktı
İzmir Büyükşehir Belediyesinin holding mantığı ile Aziz Kocaoğlu tarafından yönetildiğini iddia eden İzmir'i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu, " Defalarca uyarmamıza rağmen fuarın ortasında yeraltı otoparkı yapmaya kalktılar. Kazılan alanda tarihi İzmir yangınından kalma birçok tarihi eser bulunarak tahrip edildi ya da kaybedildi. Sonra bu otopark kazıları sırasında Rahmetli Behçet Uz döneminde dikilen 69 yetişkin ağaç kesildi. İşlenen bu suçların cezasız kalmaması için gerekli yasal başvurularımı yaptım. Büyükşehir Belediye Başkanı ve ekibinden davacıyım" şeklinde konuştu.

Kültürpark'ın İzmirlilere Atatürk, İnönü ve Dr. Behçet Uz'un bir emaneti olduğunu söyleyen, Maruflu," İdari yargı beklediğimiz kararı alarak Kültürpark'taki tarih-doğa katliamıyla sürdürülen yasa dışı yeraltı otoparkı inşaatını durdurmuştur. Şimdi sıra Büyükşehir Belediyesinin, hak hukuk tanımayan holding
patronu zihniyetli yöneticilerinin ağır cezada suçlarını çekmek üzere yargılanmalarındadır" dedi.

İzmir Kültürpark alanı çalışmaları, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 1932 yılında verdiği talimat gereği Başbakan İsmet İnönü'nün denetiminde, dönemin Belediye Başkanı Dr. Behçet Uz tarafından başlatılmıştı. 1922 İzmir yangınında kül olmuş mahallelerin bulunduğu ve sonraki yıllarda şehrin ortasıda pislik yuvası haline gelmiş bugünkü yerinde, İzmir Fuarı'nın temeli 1 Ocak 1936 da atılmıştı. 360 bin metrekarelik alanın Kültürpark (İzmir Fuarı) haline getirilmesi ve yılın belirli bir döneminde uluslararası Fuar düzenlemesi planlandı. 15 Eylül 1936'da Kütürpark İzmir'in kent yaşamında yerini aldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin 13.07.2004 tarih 0582 sayılı kararı ile Kültürpark'ta yapılan plan değişikliği ile yeraltı otopark yapılması Konak Belediyesi Meclisinin 02.09.2005 tarih 72/152 sayılı kararı ile kabul edilerek 17 Şubat 2006 tarihinde askıya çıkarıldı.

İzmir'de çevreye ve İzmir'e duyarlı çeşitli sivil toplum kuruluşları itirazı ile 1'inci İdare Mahkemesine yasal süresi içinde yapılan 2006/128 dosya no'lu plan iptal davası ile ilgili mahkeme kararı beklenmeden yüklenici firmaya yer teslimi yapılmıştı. Kültürpak İzmir 1 no'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 12.11.1992 gün ve 4072 sayılı kararıyla 2. derece doğal sit ve tarihsel sit alanı olarak tescil edildiği belirtiliyor.

Haber Ekspres 24.12.2006 Alaattin GÜRIRMAK