‘Yenmiş köyüne taş ocağı istemiyoruz’

'Yenmiş köyüne taş ocağı istemiyoruz'

Kemalpaşa'ya bağlı yerleşim merkezine 700 metre uzakta çamlık alana yapılması planlanan tesis için ayaklanan vatandaşlara, çevre köylerden de destek geldi

ŞEHRİBAN ÇİMEN (HABER MERKEZİ)

İzmir'in Kemalpaşa ilçesine bağlı Yenmiş köyü sakinleri ile civar köylerde yaşayan vatandaşlar, Yenmiş köyüne yapılması planlanan taş ocağına karşı eylem düzenledi. Köyün yaklaşık 700 metre ilerisindeki çamlık alana yapılması planlanan taş ocağını istemediklerini belirten köylüler, "Ölmek istemiyoruz. Sağlığımız, evimiz, ağaçlarımız, her şey mahvolacak. Bu karardan bir an önce vazgeçilmesini istiyoruz" dediler.
Yenmiş köyünde toplanan Sütçüler, Akalan, Ansızca, Damlacık ve Beşpınar köylüleri de açtıkları pankartlarla birlikte sloganlar atarak taş ocağının yapılması planlanan çamlık alana yürüdüler.

Ölüm fermanı
Yenmiş köyü Muhtarı Celil Savran, "4 yıl önce köyümüzden yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Beşpınar köyüne taş ocağı yapılmıştı. O zaman dahi patlamalar sonucunda evlerimiz büyük hasar görmüştü. Camlarımız kırılmış, duvarlarımız çatlamıştı. Şimdi ise sadece 700 metre ilerideki çamlık alana bunun yapılacağı söyleniyor. Resmen ölüm fermanımızı yazıyorlar" dedi.
Köy meydanında toplanan köylüler, 'Taşocağını köyümüze istemiyoruz', 'Buralar bizim, bizim olacak', 'Köyümüz sahipsiz değil' gibi sloganlar attılar. Meydanda konuşma yapan muhtar Celil Savran, "Herkes masabaşında kararlar alıyor. İnsanların sağlığını düşünen yok. Taşocağı için bir firma, Ankara'dan onay almış. Perşembe günü Kemalpaşa Belediyesi encümeninin, taşocağının açılmasına dair onayı vermemesini istiyoruz. Yeri gelip gören yok. Nasıl olur da buraya, köyün içine, taşocağının yapılmasına olanak sağlarlar, anlamıyorum" dedi.
Ocağın yapılmaması için çok mücadele verdiklerini, Kemalpaşa Belediyesi ile sürekli temasta olduklarını belirten muhtar Savran, sözlerini şöyle sürdürdü:
"İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne imzalı dilekçe yolladık, ama cevap gelmedi. Taşocağı, bizi burada bitirir. Taş ocağı demek, köyün ölmesi demek. 40 dönümlük alanı kapsayacak ocak için yaklaşık 3 bin çam ağacı yok edilek. Gelişime, ilerlemeye karşı değiliz. Ancak bu değişim insanlara, doğaya, hayvanlara zarar veriyorsa, buna engel olmak gerekir. Temiz hava solumak istiyoruz. Buraya taşocağı olursa, 5 bin hane zarar görecek. Böyle bir ortamda hayvanlar bize yaşayamaz. Yaşanır diyorlarsa, buyursunlar, kendileri yaşasınlar."

Yeni Asır / 25.02.2008