Yeni İzmir Projesi arsa fiyatlarını üçe katladı

KENTİN NEWYORK'U OLMAYA ADAY OLAN BÖLGEDE FİRMALAR RUHSAT İÇİN BEKLİYOR
Yeni İzmir Projesi arsa fiyatlarını üçe katladı

2 yıl önce 400-500 YTL'lerde seyreden arsa metrekare fiyatları, bölgenin imar planlarının onaylanması ile birlikte bin 500 YTL'lere yükseldi

 

MURAT ŞAHİN (HABER MERKEZİ)

İzmir'in Manhattan'ı olacak Alsancak Limanı ile Turan arasındaki yeni kent merkezinde yatırımlar başlamadan arsa fiyatları füze gibi yükseldi.
İnşa edilecek ticaret merkezleri, oteller ve alışveriş merkezleri ile İzmir'in New York'u olmaya aday bölgede, geçen yıldan bu yana arsa fiyatları yaklaşık 3 kat arttı. Sabancı, Zorlu, Global Holding ve İş Bankası başta olmak üzere Türkiye'nin önde gelen şirketleri proje hazırlarken, firmalar ilçe belediyelerinden ruhsat almak için bürokratik işlemlerin tamamlanmasını bekliyor. 2 yıl önce 400-500 YTL'lerde seyreden arsa metrekare fiyatları, bölgenin imar planlarının onaylanması ile birliket bin 500 YTL'lere yükselirken, yıl sonuna kadar metrekare fiyatlarının 2 bin YTL'yi geçmesi bekleniyor.

Hareketlilik var
Daha önce Türkiye'nin birçok noktasında farklı projeleri hayata geçiren inşaat firmaları da bölgede arsa arayışlarını sürdürürken, arsa sahiplerinin ise şu anda satış konusunda nazlı davrandıkları dikkat çekiyor. Bölgede henüz ruhsat verilemediği için inşaatlar başlamazken, ilçe belediyelerinin ruhsat vermeye başlaması ile bölgede büyük bir hareketlilik yaşanacağı belirtiliyor. Gayrimenkul sektörü temsilcileri şu anda sektördeki en büyük hareketliliğin bu bölgede yaşandığını dile getirirken, arsa fiyatlarının sürekli arttığına işaret ediyorlar. Bölgede Tariş başta olmak üzere Erol Eyilik'e ait Kula Mensucat, Altınbaşak Un Fabrikası'na ait geniş araziler dikkat çekerken, bu arazilerin değerlendirilmesi konusunda da arsa sahipleri farklı projeler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Arsa fiyatlarının artması en çok bu kurum ve şirketlere kazandırıyor.

2 bin YTL'yi geçer
Geçen yılın başlarında yeni kent merkezinde satılığa çıkan arsa fiyatlarının metrekaresinin 400-500 YTL seviyesinde olduğuna dikkat çeken Eskidji İzmir Bölge Ortağı Ali Erten, şu anda arsa metrekare fiyatlarının 1000-1500 YTL seviyelerine çıktığını söyledi. Ruhsat alan firmaların inşaatlarına başlaması ile 2008 yılı sonuna kadar arsa metrekare fiyatlarının 2 bin YTL'nin üzerine çıkabileceğini dile getiren Erten, bölgede arsa üzerindeki inşaat yoğunluğunun fazla olması nedeniyle fiyatların hızlı yükseldiğini kaydetti. Fiyatların hızlı bir şekilde artmasının normal olduğunu ancak belirli bir süre sonra fiyatların belirli bir noktaya ulaşacağına işaret eden Erten, "Son 2 yılda bölgede büyük bir hareketlilik var. İzmir dışından da birçok firma bölgede arsa arıyor. İzmir'in en hareketli bölgesi şu anda yeni kent merkezi. Buradaki hareketlilik 10 yıl daha sürer" dedi.

Yüzde 100 artar
İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu ise yeni kent merkezinin imar planının onaylanmasının ardından bölgede bir hareketlilik olduğunu dile getirerek, esas hareketliliğin inşaatların başlaması ile artacağını kaydetti. Bölgedeki arsa fiyatlarının sürekli yükseldiğine dikkat çeken Güleroğlu, "Yeni Kent Merkezi'nde inşaatlar başladığında fiyatların en az yüzde 100 oranında artacağını düşünüyorum. Sadece o bölge değil, o bölgenin yakınında olan gecekondu mahallelerinde bile hareketlilik artacaktır. Yeni Kent Merkezi o bölgenin tümünü değiştirecek. Şu anda bölgede arsa satışları çok sınırlı ama önümüzdeki günlerde satışlar hızlanacaktır" diye konuştu.

Şimdilik herkes beklemeye girdi
İTO Aracılık Hizmetleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Aygün Cevizci şu anda bölgedeki herkesin beklemede olduğunu kaydetti. 6 ay önce bölgedeki 300 metrekare arazi için 350 bin YTL istenirken, bugünlerde fiyatın 800 bin YTL'ye çıktığını vurgulayan Cevizci, 5 yıl önce adı bile bilinmeyen bölgenin son 1 yıldır en çok konuşulan bölge haline geldiğini anlatan Cevizci şöyle söyledi: "İzmir bugüne kadar emekli kenti olarak anıldı. Yeni Kent Merkezi ve EXPO projesi ile bu kimlikten sıyrılacağız. Şu anda Yeni Kent Merkezi gayrimenkul sektörüne yatırımı düşünenler için çok cazip yatırım imkanı sunuyor. Arsa fiyatlarının daha da artacağını düşünüyorum. Bölgedeki projeler hayata geçtiğinde ise İzmir'in çehresi büyük oranda değişecek."

Yeni Asır / 08.01.2008 {nomultithumb}