Yeni İzmir Planı sonunda onaylandı

Yeni İzmir Planı sonunda onaylandı

Alsancak Limanı ile Turan arasındaki bölgeyi kapsayan Yeni Kent Merkezi Nazım İmar Planı, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gergin bir toplantıda kabul edildi

UTKU BOLULU İzmir DHA{nomultithumb}

İzmir’in geleceğiyle ilgili en önemli planlardan biri olan Alsancak Limanı ile Turan arasındaki Yeni Kent Merkezi Planı’nın oylaması öncesinde tartışma çıktı. Plan, AKP’li üyelerin ret oyuna karşın oy çokluğuyla onaylandı.
AKP Grup Başkan Vekili Kusuf Kenan Çakar, 2000 yılından bugüne kadar planların hayata geçirilemeyişini eleştirdi.

Valilik tam 130 dava açtı
Kocaoğlu ise, iyi niyetle yaptıkları önceki plana Bayındırlık İl Müdürlüğü raporuna dayanarak Valilik’in dava açtığını, Valilik tarafından açılan dava sayısının 130’u aştığına dikkat çekerek İstanbul, Ankara, Adana gibi kentlerde bu sayının 3, 4’ü geçmediğini belirtti. Kocaoğlu,''Dava açılmasının yasal dayanağı olan yasanın sadece İzmir için mi uygulanıyor? Aynı yasa İstanbul ve Ankara’da yok mu?'' diye tepki gösterdi.

Oturduğu yerden müdahale
AKP’li Çakar, Kocaoğlu’nun bu sözlerle siyasi bir eleştiri yaptığını öne sürdü.
Çakar’ı yerinden kalkmadan, kendisinin sözlerini keserek konuştuğu için uyaran Kocaoğlu,''Oturumun havasanı bozuyorsunuz. Oturduğunuz yerden konuşmayın. Ben istediğim yere gönderme yaparım. Hesabını da veririm. 16 ay sonra seçim olacak. 3,5 yıllık güzel çalışma uyumumuzu bozmayalım. Kimsenin Meclis Başkanı’na oturarak hitap etme lüksü yoktur'' dedi.

''Seni terbiyeli adam bilirdim''
Kocaoğlu ile Çakar arasında plan oylamasında çıkan gerginlik, toplantı sonunda büyüdü. Kocaoğlu, Çakar’a ''Seni terbiyeli bir adam bilirdim. Ancak, öyle değilmişsin'' dedi. Çakar ve Kocaoğlu’nun söz düellosunu Meclis üyeleri sesizce dinledi. Sadece, Bornova Belediye Başkanı ve CHP Grup Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Kocaoğlu’nu yatıştırmaya çalıştı.
Rahmetli Ahmet Piriştina döneminde hazırlanan Alsancak Limanı ile Turan arasındaki 469 hektarlık bölgeyi kapsayan 1/5000 ölçekli plan AKP’li üyelerin ret vermesine karşın oy çokluğu ile kabul edildi.

Milliyet Ege / 30.11.2007